Dobre wiadomości dla plantatorów
kadr z programu "Aktualności" TVP3 Rzeszów
Autor Aneta Wasilewska - 11 Stycznia 2021

Dobre wiadomości dla plantatorów buraków. Porozumienie zostało zawarte

Dzięki porozumieniu, do którego doszło między Krajową Spółką Cukrową a Podkarpackim Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego, plantatorzy buraków w końcu będą mogli zawierać umowy z inną cukrownią. Dla Podkarpackich plantatorów jest to rozwiązanie, które pozwoli im prowadzić opłacalne uprawy.

Po wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej, Werbkowice i Krasnystaw na Lubelszczyźnie miały zwiększoną moc przerobową, aż do dwóch i pół miliona ton buraków w sezonie. Jednak na terenie dawnego województwa zamojskiego była niedostateczna ilość surowca.

Porozumienie z plantatorami z Podkarpacia

W związku z niedoborem surowca zgłoszono się do podkarpackich plantatorów.

- Jest walka o surowiec tych zakładów, więc dostaliśmy w ostatnim czasie ofertę od Krajowej Spółki Cukrowej, a dokładnie od cukrowni Werbkowice, z chęcią kontraktacji naszych plantatorów do tamtejszego zakładu - powiedział Marian Szczepański, prezes Podkarpackiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w rozmowie z dziennikarzami TVP3 Rzeszów.

Cukrownia zaoferowała nie tylko dobrą cenę, ale i zapowiedziała, że weźmie na siebie część kosztów.

Andrzej i Gienek z Andrzej i Gienek z "Rolnicy. Podlasie" pokazali, jak spędzają zimę. Wspaniałe słowa fanówCzytaj dalej

- Cena 28 euro przy 16 procentach cukru za każdą tonę buraków obowiązuje również tutaj. Ze względu na odległość, musieliśmy się podzielić kosztami (transportu - przyp. red) - przekazał Edmund Kawka, zastępca dyrektora Krajowej Spółki Cukrowej SA ODDZ. Cukrownia Werbkowice.

Plantatorzy przystali na propozycję

Plantatorzy z Podkarpacia przystali na propozycję cukrowni, co więcej są zdania, że warunki, które do tej pory kory dyktowała im niemiecka cukrownia w Ropczycach, zupełnie nie gwarantowały im opłacalności uprawy buraków cukrowych.

- Przez ostatnie kilka lat umowa kontraktacyjna, która zawiera 17 euro gwarantowanej ceny, pozostała wypłata jest to wianuszek premii i wola włodarzy, która da albo nie da pewność opłacalności buraka cukrowego, spowodowała, że ta opłacalność była już na granicy opłacalności - przekazał w rozmowie z TVP3 plantator z Nehrybki.

- Bardzo dużo moich kolegów zrezygnowało już z uprawy buraków i rezygnuje nadal. No teraz to takie trochę światełko w tunelu nam się pojawiło, bo jest po prostu spółka cukrowa zainteresowana uprawą buraków cukrowych - dodał plantator z Leszna.

Dzięki porozumieniu Cukrownia Werbkowice będzie teraz zawierać umowy kontraktacyjne z plantatorami, którzy mają swoje uprawy nie dalej niż w odległości 180 km od cukrowni.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Rzeszów

Następny artykuł