Burak - LIR
Stanzilla/Wikipedia/ (CC BY-SA 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 14 Lutego 2021

Brakuje procedury odwoławczej dla plantatorów buraków. Apel do MRiRW

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej obecnie brakuje ogólnokrajowego systemu odwoławczego, dotyczącego weryfikacji jakości buraków cukrowych. Problemy, jakie to rodzi, niepokoją plantatorów.

Na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie, która niepokoi plantatorów buraków cukrowych.

Potrzebny system odwoławczy

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej potrzebne jest stworzenie odwoławczego dotyczącego jakości parametrów buraków cukrowych, co wynika z potrzeb plantatorów.

- Zdaniem plantatorów buraków cukrowych, w umowach kontraktacyjnych i Porozumieniu branżowym brakuje rzetelnej procedury odwoławczej, która satysfakcjonowałaby rolników. W związku z powyższym zasadne jest stworzenie ogólnokrajowego systemu weryfikacji jakości buraków cukrowych, niezależnie od zawartych postanowień umownych - wskazuje Lubelska Izba Rolnicza.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

Zarówno Lubelska Izba Rolnicza, jak i Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że obecny porządek prawny z przepisami, które dotyczą kontroli artykułów rolno-spożywczych chronią przede wszystkim konsumentów.

- Należy apelować do Ministra, aby podobne mechanizmy chroniły również dostawców surowców - przekazuje LIR.

Wyniki na niekorzyść plantatorów

- Powyższe działania Lubelskiej Izby Rolniczej mają związek ze zleceniem i sfinansowaniem na wniosek rolników wykonania prób na zawartość cukru w burakach cukrowych oraz zawartości suchej masy w wysłodkach na obszarze naszego województwa - informuje Lubelska Izba Rolnicza.

Przeprowadzone zostały przez niezależne laboratorium próby i analizy jeszcze w czasie trwania kampanii cukrowniczej, o czym zostały poinformowane władze Spółki, jednak wyniki pokazały różnice.

- Wyniki wykazały niepokojące różnice na niekorzyść plantatorów - przekazała Izba.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Lubelska Izba Rolnicza

Następny artykuł