Burak - rolnicy
kadr z TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 14 Grudnia 2020

Plantatorzy będą odrabiać swoje straty w Niemczech. Rolnicy wynegocjowali wyższe ceny

Mniejsze zbiory i mniejsza zawartość cukru w burakach doprowadziła do ciężkiej sytuacji plantatorów w Polsce. Rolnicy z Wielkopolski mają teraz szanse na poprawienie swojej sytuacji, udało im się wynegocjować wyższe ceny z koncernem. Niestety, nawet to zmienia faktu, że dziś rolnicy boją się o swoją przyszłość.

Pogoda w tym roku spowodowała, że zbiory buraków cukrowych były dużo niższe niż przed rokiem. Pomimo ciężkiej sytuacji są pierwsze oznaki na to, że sytuacja rolników z Wielkopolski może się jeszcze poprawić.

Tegoroczne zbiory buraków pozostawiły wiele do życzenia

Nikt nie ukrywa, że kończący się sezon zbirów nie należał do udanych. Odnotowano nie tylko mniejsze zbiory, ale i w burakach było mniej cukru. Jako głównego winowajcę wskazuje się niekorzystną pogodę oraz chorobę grzybową wywołaną przez tzw. chwościka buraka.

- Chwościk występował i w lipcu i w sierpniu, ale pod koniec sierpnia mieliśmy późną infekcję w wielu regionach w kraju. Towarzyszyły temu wysokie temperatury, a nie zawsze można było wykonać zabieg, jak w przypadku wczesnych odstaw, ponieważ obowiązywał okres karencji na środki ochrony rolślin - przekazała w rozmowie z TVP3 Poznań Maria Walerowska z redakcji Top Agrar Polska.

Niestety, mniej cukru w burakach wiąże się z niższymi zarobkami plantatorów. Wielkopolscy rolnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęli negocjacje z niemieckim koncernem, do którego dostarczają buraki.

Wielkopolscy rolnicy wynegocjowali wyższe stawki

Mowa o rolnikach z Wielkopolski, którzy dostarczają buraki do niemieckiego koncernu Pfeifer & Langen.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami plantatorzy mieli otrzymywać 108 zł 50 gr za tonę, ale cenę po negocjacjach udało się podnieść do blisko 117 złotych za tonę.

- Pomimo trudnej sytuacji na rynku cukru związanej z jego niskimi cenami, zadecydowaliśmy spełnić postulaty Związków Plantatora Buraka Cukrowego i podwyższyć ceny buraka cukrowego - przekazał Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych niemieckiego koncernu.

Podwyżki cen obejmą grupę około pięciu tysięcy rolników, którzy sprzedają swoje buraki do trzech wielkopolskich cukrowni – w Środzie Wielkopolskiej, Gostyniu i Miejskiej Górce.

Plantatorzy buraków boją się o swoją przyszłość

Plantatorzy buraków nie kryją się z tym, że z obawą patrzą na nadchodzącą przyszłość. Uprawa buraków jest dla nich coraz mniej opłacalna, a w następnych latach może być jeszcze trudniej.

- Zagrożeniem jest to, że 2021 rok, jest ostatnim rokiem, w którym będziemy mieli kalkulacje z dopłatą tzw. unijną, czy naszą tu historyczną, która może już nie być w 2022 roku. I pytanie, jak wynegocjujemy cenę z przetwórcą, czy przetwórniami - obawia się Franciszek Nowak w rozmowie z dziennikarzami TVP3.

Źródło: TVP3

Następny artykuł