buraki
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Przewoził buraki, zatrzymała go Inspekcja Transportu Drogowego. Przewoźnik popełnił niewybaczalny błąd

Mężczyzna, który przewoził buraki samochodem ciężarowym został zatrzymany przez inspektorów Transportu Drogowego na drodze ekspresowej pod Gnieznem. Jak się okazało, w naczepie znajdowały się buraki cukrowe znacznie przekraczające dopuszczalny do przewozu limit wagowy.

Buraki cukrowe były przewożone ze Zdziechowa do Środy Wielkopolskiej. Problemem okazał się być nie tylko sam ładunek, ale także urlop samego kierowcy.

Buraki cukrowe w naczepie

Funkcjonariusze Transportu Drogowego musieli się mocno zdziwić, gdy już na pierwszy rzut oka spostrzegli, że ładunek, który przewożony był ciężarówką na drodze ekspresowej S5 był stanowczo zbyt duży.

Jak się okazało, intuicja ich nie myliła. Podczas kontroli okazało się, że w naczepie samochodu ciężarowego znajdują się buraki cukrowe. Pojazd zważono, co potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy co do przekroczonej wagi pojazdu.

Dopuszczalna masa całkowita i nacisk na osie były znacznie przekroczone. Pojazd z ładunkiem przekroczył dopuszczalny limit wagi aż o 2,75 tony. Nacisk zaledwie jednej osi na jezdnię był również znacznie przekroczony - wynosił 12,95 tony zamiast maksymalnych 11,5 ton.

34-latek chciał pomóc sąsiadom. Teraz stanie przed sądem34-latek chciał pomóc sąsiadom. Teraz stanie przed sądemCzytaj dalej

Dalsze szczegóły sprawy

Jak się okazuje, kierowca poza przekroczonym limitem wagowym swojego pojazdu nie posiadał wymaganych dokumentów poświadczających prawo do poruszania się po drogach publicznych z ponadnormatywnym transportem.

Niestety, kierowca nie mógł kontynuować swojej podróży - nadmiar buraków musiał być usunięty z ciężarówki. W tym celu na miejsce musiał przyjechać drugi pojazd, na którym umieszczono część warzyw.

Kara grzywny, jaka grozi za wyżej opisane wykroczenia wynosi aż 4 550 złotych i jest kierowana do przewoźnika, przeciw któremu wszczęto postepowanie administracyjne. Również kierowca otrzymał karę finansową - powodem było skrócenie wymaganego siedmiodniowego urlopu wypoczynkowego.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł