Krowy - wiadomość
CallyL /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 17 Listopada 2020

Zmiany rozwiążą uciążliwy problem. Dobra wiadomość dla posiadaczy bydła

Dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy bydła. Szykuje się nowe rozporządzenie, dzięki któremu ceny za wyrabianie paszportów bydła i ich duplikatów zostaną zmienione. W końcu jest szansa na pozbycie się jednego z uciążliwych problemów podczas wizyt w ARiMR.

Jak przekazali dzisiaj dziennikarze portalu WPR, do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie opłat związanych z paszportami dla bydła. Co zostało w nim przewidziane?

Zmiany w cenach za wydawanie paszportów i duplikatów dla bydła

Mowa o projekcie, który miałby zmienić rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 czerwca 2016 r., który dotyczy opłat za czynności związane z wydawanie i doręczaniem paszportów bydła i ich duplikatów.

Na miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarnaNa miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarnaCzytaj dalej

Nowe rozporządzenie miałoby odpowiedzieć na oczekiwania posiadaczy bydła, a także usprawnienie obsługi kasowej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak można się dowiedzieć, projekt zakłada ustalenie nowych opłat za wyżej wymienione czynności.

Po zmianach rozporządzenia koszt wydawania paszportów i duplikatów dla bydła wynosiłoby odpowiednio 1 zł za paszport, oraz 2 zł za wydanie duplikatu.

- Jednocześnie zmiana tego rozporządzenia jest konieczna z uwagi na uciążliwy, rozłożony w czasie, proces obsługi posiadaczy zwierząt, związany z pobieraniem opłaty kwoty 1,33 zł lub jej wielokrotności, za czynności związane z wydawaniem paszportów bydła oraz ich duplikatów. Proces ten wymaga przygotowania środków płatniczych w małych nominałach, które są coraz rzadziej dostępne w obrocie, co w znaczny sposób opóźnia proces doręczenia przez ARiMR posiadaczom bydła paszportów bydła lub duplikatów paszportów bydła - przekazał resort rolnictwa

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Podobnie złej sytuacji na rynku mięsa nie było od lat. Powody są dwa
  2. WHO wskazało, co należy zrobić, aby lockdown nie był koniecznością. Mocna teza organizacji
  3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Skąd takie ceny?

Przed zaproponowaniem nowych opłat za paszporty i duplikaty dla bydła, przeprowadzone zostały obliczenia, podczas których przyjęto, że liczba wydawanych paszportów bydła, to około 2,2 mln szt., a koszty związane z wydrukiem paszportów bydła i ich zabezpieczeniem: ok.1,59 mln zł. Sam zakup hologramów naklejanych na paszportach bydła to około 80,00 tys. zł, do tego należy doliczyć koszt materiałów eksploatacyjnych do drukarek ok. 1,51 mln zł .

Z powyższych obliczeń wyszło, że wydanie jednego paszportu dla bydła wyniesie około 0,72 zł.

Dlaczego w takim razie koszt wydania duplikatu ma być dwa razy wyższy? MRiRW zaznacza, że w tym przypadku, cena spowodowana jest innymi kosztami. Mowa o dodatkowym nakładzie pracy, który jest związany z procesem wydawania tego dokumentu. Wskazano na ręczne odtworzenie dokumentu oraz sprawdzenie danych w bazie Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Dziennikarze portalu WPR dowiedzieli się, że wyżej opisane zmiany w projekcie rozporządzenia mają na celu przyjmowanie w ARiMR odliczonej kwoty, co przełoży się na brak konieczności wydawania reszty. Taka zmiana ma skrócić i uprościć obsługę podczas pobierania opłaty.

Dziś takie podejście związane z brakiem konieczności wydawania reszty podczas uiszczania opłaty wiąże się także z wyższym stopniem bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Potężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąPotężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
   2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
   3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
   4. Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedzieć
   5. Ponad 1,4 mln osób może dostać częściowy zwrot za paliwo. Jest jeden warunek
   6. Rudy kotek przeszedł 19 km, żeby spotkać swoją rodzinę. Oni odpłacili mu się w najgorszy sposób
   7. Druzgocąca wiadomość dla fanów skoków narciarskich. Ulubieniec fanów nie przyleci do Wisły, kochają go tysiące

Źródło: WPR

Następny artykuł