centralny port komunikacyjny
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 4 Grudnia 2020

Rząd chce nabyć prywatne grunty pod CPK. W ofercie nie tylko pieniądze

Centralny Port Komunikacyjny ma być wielką inwestycją w samym sercu Polski. By jednak stało się to możliwe, pod ogromne lotnisko i węzeł kolejowy potrzebne są grunty, które obecnie znajdują się w prywatnych rękach. Na tym terenie są zarówno działki budowlane, jak i rolne. Pełnomocnik rządu do spraw CPK, Marcin Horała, oświadczył, że osoby, które chcą sprzedać swoje grunty państwu, mogą zgłaszać się do spółki.

Centralny Port Komunikacyjny będzie potrzebował gigantycznej powierzchni gruntów. Jak zapowiedziano, prace nad ich pozyskaniem z rąk prywatnych będą trwały do 2023 roku.

Centralny Port Komunikacyjny i targi o ziemię

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w centrum Polski i łączyć Łódź i Warszawę. Ma on połączyć transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Wszystko to na 3 tys. hektarach gruntów, przez które ma się przewinąć rocznie nawet 45 milionów pasażerów.

Marcin Horała zapowiedział podczas konferencji prasowej, że program pozyskania gruntów pod CPK rozpoczął się zgodnie z zapowiedziami w 2020 roku.

Dziennikarze obecni na spotkaniu z politykiem dowiedzieli się, że pozyskiwanie gruntów będzie miało miejsce na sześć sposobów. Jak podaje agropolska.pl, Marcin Horała powiedział:

- Pierwszy z nich to Program Dobrowolnych Nabyć. Od dzisiaj wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK.

Jest to najbardziej standardowy sposób uzyskania ziemi przez państwo. Jest on adresowany do właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości.

Drugim wymienionym przez Horałę sposobem przejmowania ziemi pod CPK jest przyjmowanie jednostek samorządu terytorialnego do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa.

Kolejne sposoby pozyskania ziem pod CPK

Kolejnym, trzecim sposobem wymienionym podczas konferencji prasowej z udziałem pełnomocnika rządu ds. CPK jest tzw. zamiana nieruchomości. Właściciele ziemi rolnej lub działki budowlanej dostaną inną w zamian. Czwartą drogą do pozyskania gruntów przez państwo to nabywanie ich w sposób komercyjny, a piątą - aporty nieruchomości Skarbu Państwa.

Szóstym sposobem podanym podczas konferencji prasowej było tzw. wywłaszczenie. Trzeba dodać, że poruszana kwestia jest niezwykle ważna dla powodzenia tak gigantycznej inwestycji, jaką jest Centralny Punkt Komunikacyjny.

Mimo to roszady związane ze sprzedażą lub zamianą gruntów będą dla lokalnych mieszkańców z pewnością trudne - zarówno ze względów ekonomicznych, jak i emocjonalnych.

Następny artykuł