ceny
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 2 Października 2020

Dramatyczne spadki cen żywności. Rolnicy nie mają pojęcia, co ich czeka

Ceny żywności nie napawają optymizmem rolników w Polsce i całej Unii Europejskiej. Negatywne skutki pandemii koronawirusa i pełzający kryzys gospodarczy, szalejący afrykański pomór świń oraz niekorzystne zjawiska pogodowe - te różne elementy nie pozostały bez wpływu na produkcję rolniczą i rynki zbytu. Obecnie największą bolączką polskich rolników jest żywiec wieprzowy. Ceny mięsa sprawiają, że hodowcy trzody chlewnej czują się niepewnie i nie mają pojęcia, jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie.

Ceny mięsa wieprzowego znacząco spadły wskutek wykrywania coraz to nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Podobny problem mają też Niemcy. Na obecną chwilę wysoce zakaźna choroba dzików, świń i świniodzików pozostaje odporna na prewencyjne działania człowieka.

Ceny sprawiają, że przyszłość maluje się w ciemnych barwach

Hodowcy trzody chlewnej obawiają się o swój byt. Właściciele mniejszych gospodarstw mówią już od pewnego czasu, że finansowo nie opłaca się im już hodować świń. Na granicy opłacalności znajdują się właściciele największych hodowli świń. Nie są to dochody, na jakie rolnicy choć częściowo liczyli, ale przynajmniej nie muszą dopłacać do biznesu. Taka sytuacja nie może jednak pozostać bez zmian. Jest coraz trudniej, a dodatkowe zamieszanie wprowadziły nowe przepisy o ochronie zwierząt i zmiana ministra sektora rolnictwa.

Rolnicy czują się niepewnie

Przedsiębiorcy rolni stawiają sprawę jasno - cena mięsa wieprzowego jest bardzo niska, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wskutek doniesień o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń, ceny spadły średnio o 1 zł za kilogram. Jest to gigantyczna różnica jak na tak krótki czas. Związek Trzody Chlewnej martwi się o przyszłość sektora, zwłaszcza w powiecie kaliskim i obornickim. Istnieją poważne problemy z odbiorem zdrowego mięsa z tzw. niebieskich i czerwonych stref. Iskierką nadziei na poprawę sytuacji jest wsparcie Brukseli w kwestii rejonizacji w handlu wieprzowiną z Chinami.

Następny artykuł