ceny
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS
Autor Magdalena Więckowska - 6 Listopada 2020

Ważne informacje dla setek tysięcy osób w Polsce. Chodzi o ceny

Ceny produktów spożywczych są w wielkiej mierze efektem tego, za jakie stawki sprzedawane są surowce potrzebne do ich wyprodukowania. W ostatnim czasie wiele działo się na rynkach zbóż, m. in. ze względu na kłopoty hodowców kukurydzy. Dodatkowo ceny pszenicy, żyta i pszenżyta nieco ewoluowały na przestrzeni ostatnich tygodni. Jak sytuacja ma się obecnie?

Ceny zbóż nieco się ustabilizowały po lekkiej podwyżce i jest to zdecydowanie pozytywna informacja. Rolnicy mogą zatem liczyć na nieco większe zarobki, niż we wcześniejszych tygodniach. Jak podaje portal farmer.pl, na Warszawskiej Giełdzie Towarowej stosunek liczby sprzedających do kupujących zboża wyniósł kilka dni temu 3:1.

Prognozy ws. nowych stawek dopłat bezpośrednich. Są trzy scenariuszePrognozy ws. nowych stawek dopłat bezpośrednich. Są trzy scenariuszeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
2. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Ceny zbóż

Obecnie w portach trwa skupowanie zbóż: pszenicy konsumpcyjnej, pszenżyta, żyta oraz kukurydzy. Warto mieć na uwadze, że wyjątkowo wysoki kurs euro względem złotego sprawia, że najdroższe ze zbóż - pszenica konsumpcyjna - nieco wyhamowała pod względem cenowym. Jak sytuacja ma się obecnie?

Ceny delikatnie się wahają, lecz przed kilkoma dniami analitycy podali do wiadomości, że za pszenicę konsumpcyjną (o zawartości, 12,5% białka) zapłacimy 820-850 złotych za tonę (jest to 60-70 złotych mniej niż na początku października), pszenicę paszową - 790-820 złotych za tonę (60-70 złotych mniej), pszenżyto - 680-720 złotych za tonę (na początku października było to 570-650 złotych), żyto konsumpcyjne - 580-620 złotych za tonę i żyto paszowe - 570-610 złotych (trzy tygodnie temu kosztowały około 70 złotych mniej za tonę).

Za jęczmień konsumpcyjny będzie to obecnie około 620-700 złotych za tonę (na początku października było to 620-680 złotych za tonę), cena jęczmienia paszowego jest niezmienna - tj. 600-670 złotych za tonę, za kukurydzę suchą zapłacimy 700-750 złotych (wcześniej 650-700 złotych za tonę), a kukurydzę mokrą - 480-540 złotych za tonę (około 3 tygodnie wcześniej było to 380-450 złotych za tonę).

Pochód zamyka owies paszowy, którego cena wyniosła 550-600 złotych za tonę (w porównaniu do wcześniejszych 520-880 za tonę) oraz owies konsumpcyjny - 580-620 złotych za tonę (na początku października było to 550-620 złotych za tonę).

Sesja narzeczeńska u Pawła z Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tleCzytaj dalej

Dodatkowe informacje

Jak podaje portal farmer.pl, ceny różnych zbóż się różnią, ponieważ obecnie poszukiwana jest m.in. kukurydza. Choć w ostatnich dniach wiele pól miało szansę się osuszyć po uprzednich deszczach, to nie wszyscy rolnicy zdecydowali się na jej zebranie. Po giełdzie widać, że rolnicy czekają na bardziej korzystne ceny, ponieważ ofert sprzedaży jest stosunkowo niewiele.

Modernizacje przeszły najśmielsze oczekiwania. Legendarny ciągnik w zupełnie nowej odsłonieModernizacje przeszły najśmielsze oczekiwania. Legendarny ciągnik w zupełnie nowej odsłonieCzytaj dalej








ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł