Ceny - rynek tuczników
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 8 Lutego 2021

Rynek tuczników. "Niewielkie wzrosty cen dalej nie satysfakcjonują rolników"

- Niewielkie wzrosty cen skupu tuczników dalej nie satysfakcjonują rolników - przekazuje dzisiaj Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Jak poinformował Aleksander Dargiewicz pojawiło się "niewielkie światełko w tunelu". Zgodnie z SN notowania tuczników w Belgii wzrosły o 3 centy, jednak jak zauważa Dargiewicz ceny w Belgii, już od 48 tygodnia pozostają bez zmian na niskim poziomie - 0,98 €/kg.

- Obecny wzrost popytu na belgijską wieprzowinę dał impuls do wzrostu ceny- zaznacza.

Rynek unijny

- Na unijnym rynku waga tusz znacząco zmniejszyła się, ale dalej utrzymuje się duża podaż żywca wieprzowego - przekazuje Dargiewicz.

Zmowa producentów pasz dla zwierząt. 2,5 mln zł kary od UOKiKZmowa producentów pasz dla zwierząt. 2,5 mln zł kary od UOKiKCzytaj dalej

Zgodnie z informacjami, jakie przekazują eksperci z ISN, każdego tygodnia liczba tuczników w Niemczech maleje o 90 tys. sztuk, co wiąże się z tym, że potrzeba jeszcze wielu tygodni, by nadwyżka została zagospodarowana.

- W dniu 3/02/2021 w Notowaniach VEZG cena tuczników pozostała poziomie 1,19 €/kg (wbc), czyli bez zmian w stosunku do ubiegłego tygodnia. Handlowcy unijni narzekają na dużą konkurencję na unijnym rynku ze strony wieprzowych produktów z Niemiec. Eksport wieprzowiny do Chin dalej pozostaje głównym czynnikiem działającym w kierunku poprawy sytuacji. Jednakże rosnąca konkurencja z USA coraz bardziej jest zauważalna na chińskim rynku - wskazuje Dargiewicz.

A co na rynku krajowym?

Jak zaznacza Dargiewicz, na polskim rynki zaczynają pojawiać się niewielkie wzrosty cen. Jednak nie przekładają się one na rosnącą satysfakcję rolników.

- W ostatnim tygodniu cenniki w niektórych zakładach mięsnych zostały podniesione o 10 groszy do średnio 5,00 zł / kg KL E - informuje.

Niestety, nadal większe wzrosty cen są ograniczone, przede wszystkim ze względu na możliwość importu z Niemiec.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Następny artykuł