Ceny - pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Listopada 2020

Polacy zapłacą dużo więcej, wzrost cen wydaje się nieunikniony. Tymczasem głos zabiera RPO

Ceny rosną w zawrotnym tempie. Niestety, wydaje się, że nie można zapobiec temu. Jednak jedna osoba będzie próbować, w sprawie głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ceny wywozu śmieci kolejny raz wzrosną. Niestety, na większe wydatki muszą przygotować się między innymi mieszkańcy Warszawy i stolicy Wielkopolski. I jak się okazuje, zarówno w stolicy, jak i Poznaniu, ceny te będą wyższe niż Berlinie. Po wpływających skargach od Polaków, głos w sprawie zabrał RPO.

Ogromna przesada w Ogromna przesada w "Rolnik szuka żony"? Przekroczono wszystkie granice, widzowie nie mają wątpliwościCzytaj dalej

Ceny za wywóz śmieci będą wyższe, to nieuniknione

Samorządowcy nie mają wątpliwości, że rosnące ceny wywozu śmieci, są efektem nowelizacji ustawy o gospodarce opadami. Dziennikarze Business Insider Polska, którzy szerzej zajęli się tematem, przekazali, że w wielu miejscach w kraju, samorządy kiepsko radzą sobie z problemem, co z kolei wykorzystywane jest przez zachodnie przedsiębiorstwa. Nie trzeba interesować się tematem, by wiedzieć, że na śmieciach można zrobić niemały biznes.

Dla przykładu Business Insider Polska podał ceny, jakie obecnie obowiązują w Warszawie. I tak ceny za wywóz śmieci wzrosły o 76 procent, z 37 do 65 zł. A do tego trzeba dodać, że w grudniu będą one także uzależnione od zużycia wody. Co przełoży się na to, że podwyżka może wynieść nawet 135 procent.

Sam wiceminister środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej dzielił się wyliczeniami kosztów za wywóz śmieci dla 5-osobowych rodzin. Jak się przedstawiały te ceny? W Warszawie 250 zł miesięcznie, w Szczecinie 150 zł, w Katowicach 106 zł, w Gdańsku 75 zł, w Poznaniu 70 zł, a po podwyżce 125 zł.

Skąd się biorą takie ceny?

Walka o życie w Walka o życie w "Rolnicy. Podlasie". Gienio i Andrzej przeżyli dramatyczne chwileCzytaj dalej

- Koszt gospodarowania odpadami komunalnymi wzrósł drastycznie w kraju. To jest związane z załamaniem całego rynku gospodarowania i recyklingu śmieci w Polsce - przekazał Andrzej Springer, dyrektor biura Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Sytuacja wydaje się coraz cięższa także dla Polaków, którzy płacą więcej i więcej. Nic dziwnego, że Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje coraz więcej skarg.

RPO: wzrost cen jest niezgodny z Konstytucją

Po skargach, które wysyłane były przez Polaków, RPO zwrócił się do ministra środowiska i klimatu Michała Kurtykię. RPO był zainteresowany tym, jak ministerstwo przeciwdziała podwyżkom cen. Co więcej, przekazał, że po zbadaniu uchwał rad gmin, wychodzi na to, że niektóre z nich zostały przyjęte z naruszeniem zasady równości podatkowej i prawa unijnego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
2. Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnie
3. Nagranie wszystko potwierdziło. Paweł z "Rolnik szuka żony" postawił na swoim

To, co będzie dalej działo się z podwyżkami cen? Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pojawił się plan działania, które wdrożył w życie.

- RPO występuje do min. Kurtyki o zmianę przepisów. Pozwoliły one na taką liczbę kombinacji parametrów w opłatach śmieciowych, że trudno się w tym poruszać. Jednocześnie umknęła wszystkim ogólna zasada konstytucyjna i unijna, że podatki są równe, a daniny publiczne ponosimy powszechnie. Szczególnie niesprawiedliwa jest opłata uzależniona od wielkości lokalu, bo nieproporcjonalnie obciąża ona osoby samotne. W Unii Europejskiej za odpady ma płacić ten, kto je naprawdę wytworzył - pojawiło się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem pokroiła 2 główki kapusty. Rano opadła jej szczęka
  2. Aż chce się płakać. Potraktowali żywe zwierzęta jak zabawki, umieszczając je w automacie
  3. Stawki będą niższe, pieniądze dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy kwoty dopłat
  4. W ukryciu na wsi zarabiali miliony. Policjanci pobledli, gdy zobaczyli na własne oczy
  5. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
  6. Lekarze odradzali jej poród, ale postawiła na swoim. Lata później Kuba zdumiał rodzinę niesamowitym wyczynem
  7. Kazała uśpić 11-letniego beagle'a, bo "była nim już zmęczona". Weterynarze mieli jej tylko jedno do powiedzenia

Źródło: Wprost, strona RPO, prawo pl

Następny artykuł