Ceny - rynek drobiu
12019/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 11 Stycznia 2021

Koszty nie są już poniżej produkcji. Branża powoli może odrabiać straty

Zamknięcie sektora hotelarskiego i gastronomicznego, obostrzenia i ptasia grypa znacznie wpłynęły ceny na całym rynku drobiu. Po nowym roku pojawiły się jednak pozytywne wiadomości, ceny idą w górę.

Rosną ceny, które w skipie można dostać za kurczaki. Jak się okazuje, początek roku pozwala na powolne odrabianie strat z końca zeszłego roku.

Rosną ceny drobiu

Jedną z najważniejszych wiadomości dla producentów, jest to, że ceny, które można otrzymać w skupie, nie są już poniżej kosztów produkcji. Co więcej, widać, że ceny idą w górę w porównaniu z tym, co oferowano w zeszłym roku.

Jednak nie wszystko działa na korzyść branży drobiarskiej. Niestety, pomimo wzrostu cen, wciąż ptasia grypa zamyka wiele rynków dla drobiu z Polski, a do tego dochodzi jeszcze wciąż obostrzenia związane z pandemią, które znacząco ograniczyły sprzedaż na rynkach HoReCa. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wciąż rosną ceny pasz.

Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisRozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisCzytaj dalej

I tak na początku roku ceny, zgodnie z informacją przedstawioną na portalu Agroprofil, były następujące:

  • 3,20 do 4 zł za kilogram - kurczaki brojlery,
  • 1,20 do 1,80 złotych za kilogram - kury,
  • 4,10 do 4,39 złotych za kilogram - indyki.

MRiRW: ceny w okresie 20.12 – 03.01.2021

Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 20.12 – 03.01.2021 odnotowany został wzrost cen, jednak z wyjątkami.

drób

fot. Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej/ MRiRW

Zgodnie z danymi, które zgromadziło MRiRW w danym okresie tuszki kurcząt patroszonych było o 6,4 % droższe w porównaniu z ubiegłym tygodnie. Co więcej, wzrosła także cena tuszek indyków, wynosząc 8,86 zł/kg.

Jeżeli chodzi o cenę brojlerów, była ona wyższa o 1 gr/kg i wynosiła około 3,09 zł/netto.

W przypadku kaczek cena wynosiła ok. 4,29 zł/netto.

Ceny indorów wyniosły 4,23 zł/kg, a indyczków 4,15zł/kg.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: WRP, Agroprofil, Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

Następny artykuł