ceny
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 11 Lutego 2021

PKO BP zdradził, jakie produkty rolne zdrożeją. Odbicie po fatalnym 2020?

Jak prognozuje bank PKO BP, ceny produktów rolnych w kolejnych miesiącach 2021 roku mogą zdrożeć. Będzie to dotyczyć głównie produktów pochodzenia zwierzęcego - na większe zmiany producenci będa musieli jednak nieco poczekać mniej więcej do drugiego kwartału 2021 roku.

Ceny produktów rolno-spożywczych w 2020 roku napawały wielu producentów żywności niezadowoleniem i strachem. Powodem tego mechanizmu był zmniejszony popyt na pewne grupy produktów wskutek pandemii koronawirusa, a także obecności chorób zwierzęcych.

Ceny w prognozie PKO BP

W 2020 roku rynek zmagał się nie tylko z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, ale również z ekspansją afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy. Żaden z wymienionych problemów nie został do tej pory rozwiązany, jednakże ludzie na całym świecie z każdym dniem uczą się lepiej funkcjonować w nowej rzeczywistości epidemiologicznej.

W 2020 roku rolnicy bez trudu mogli zauważyć drastyczny spadek cen - niestety fakt ten nie zawsze znajdował odzwierciedlenia w niższych cenach w sklepach spożywczych. Portal farmer.pl podaje, iż wedle GUS ceny skupu podstawowych produktów w grudniu 2020 roku były niższe aż o 6,1% w porównaniu do analogicznego czasu rok wcześniej.

Wyjątkiem na rynku produktów rolno-spożywczych były zboża - mocna tendencja wzrostowa cen sprawia, że produkujący je rolnicy mogli nieco odetchnąć z ulgą.

Andrzej z Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" w sądzie. "Zazdrość nie zna granic"Czytaj dalej

Jak prognozują analitycy z banku PKO BP w bieżącym roku możemy oczekiwać wzrostu cen produktów - dotyczy to zwłaszcza żywności pochodzenia zwierzęcego. Jest jedno "ale": na zmiany trzeba będzie najprawdopodobniej poczekać kilka miesięcy.

Szykują się zmiany?

Miniony rok minął pod znakiem dramatycznej sytuacji hodowców trzody chlewnej i drobiu - wielu z nich uważa zapewne, że gorzej już być raczej nie może. Analizy przedstawiane przez bank PKO BP dają iskierkę nadziei, że 2021 rok okaże się czasem pozytywnych zmian.

Oczekuje się, że zwiększy się popyt na wiele produktów rolno-spożywczych, co będzie efektem poprawiającej się kondycji gospodarki od drugiego kwartału 2021 roku. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo wprowadzania obostrzeń w sektorze HoReCa.

Dochodzi do tego czynnik szczepień przeciwko koronawirusowi - im więcej osób będzie odpornych na COVID-19, tym więcej swobody odzyskają przedsiębiorcy, a ceny w skupach się podwyższą. Czynnikiem, który może zachwiać proces wychodzenia na prostą w kwestii cen żywności jest ryzyko kolejnego lockdownu - zarówno w Polsce, jak i innych krajach.

Jak podaje portal farmer.pl, w raporcie banku PKO BP napisano:

Prognozujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej (według GUS) będzie w 2021 niższa o 7-12 proc. r/r (wobec -3,2 proc. r/r w 2020), choć z uwagi na znaczną zmienność cenową w 2020 (bardzo wysokie ceny trzody w 1 kwartale 2020), pierwsze trzy miesiące tego roku będą charakteryzować się wciąż znaczącymi, ponad 30-proc., spadkami cen w relacji rocznej. (...) większych dostosowań po stronie podażowej na rynku świń w UE można spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku, w której wzrosty cen mogą sięgnąć przeciętnie ok. 10 proc. r/r, choć wciąż do poziomu niższego niż średnio w latach 2017-2019.

Średnia cena mleka w 2021 roku ma być wyższa od 1 do 4% w porównaniu do cen sprzed roku. W przypadku cen pszenicy możliwe będzie podwyższenie cen o 8-12% w stosunku rok do roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Następny artykuł