Ceny - wywóz śmieci
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 13 Listopada 2020

Polacy płacą coraz więcej. Niestety, nikt nie mówi o fatalnym skutku podwyżek cen wywozu śmieci

Dane z ostatnich lat pokazywały, że problem zaczął powoli zanikać. Wydawało się, że będzie coraz lepiej. Niestety, podwyżki cen wywozu śmieci zmieniły całą sytuację. Ceny wzrosną, co jest nie uniknione . Jak w takim razie rozwiązać problem? Okazuje się, że jest na to jedna metoda.

Ceny wywozu śmieci będą coraz wyższe. Nie ulega wątpliwości, że Polacy już w przyszłym roku zapłacą więcej. Pomimo uwag samorządów, które jednoznacznie wskazują na błędy w ustawie, koszty wywozu śmieci będą droższe niż za naszą zachodnią granicą. Niestety, wraz z rosnącą ceną, pojawia się kolejny problem, który zauważany jest przez nieznaczną ilość osób, a skutki będą odczuwalne przez wszystkich.

Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Ceny szybują w górę, problem narasta

Patrząc na dane GUS, od 2009 do 2017 roku zmniejszały się obszary, na których powstawały dzikie wysypiska śmieci. Trzy lata temu było ich 1661 i zajmowały powierzchnię 1,41 mln m kw. Chociaż wydawać się może, że jest to bardzo duży obszar, w tym roku było to najmniejszy obszar od lat. Wystarczy to porównać z 2009 rokiem, gdy dzikie wysypiska zajmowały aż 6,3 mln m kw.

W 2019 roku nagle liczba dzikich wysypisk poszybowała drastycznie w górę, Było ich aż 1868, a zajmowały 1,97 mln m kw. Jest to niemalże 30 procent więcej niż 2018 roku. Tu warto przypomnieć, że to właśnie w ubiegły roku ceny wywozu śmieci zaczęły wzrastać w błyskawicznym tempie.

Niestety, nie da się nie zauważyć, że wzrost cen wywozu śmieci, bezpośrednio przekłada się na to, że liczba dzikich wysypisk rośnie. Dziś przybywa ich przede wszystkim w Bytomiu, Lublinie i Wołowie w województwie dolnośląskim.

Prym we wzroście nielegalnych wysypisk wiodły w ubiegłym roku województwa śląskie, świętokrzyskie i lubelskie. W tym pierwszym wielkość dzikich wysypisk wzrosła o aż 428 proc. rok do roku do 454 tys. m kw. W woj. świętokrzyskim wzrost był o 70 proc., a w lubelskim - o 67 proc.

System można łatwo ominąć, dzięki czemu dzikie wysypiska rosną

A jak to jest w ogóle możliwe, że rosną dzikie wysypiska, skoro i tak płacimy za wywóz śmieci? Okazuje się, że są sposoby na to, by nie płacić w gminie za wywóz śmieci.

Dzieje się to dlatego, że właściciel nieruchomości nie musi przyjmować warunków, jakie proponuje gmina. Jednak musi zaprezentować, że ma umowę z formą, która zajmuje się wywozem śmieci. Wystarczy mieć odpowiednie dokumenty oraz informację o tym, że płatności za wywóz śmieci zostały zrealizowanie.

Ale nie tylko. Bo można zgłosić w gminie, że żadne odpady nie są wytwarzane. Przekazuje się w gminie, że nieruchomość jest pusta, co oznacza, że nie ma nikogo, kto mógłby produkować odpady. Tak samo jest w przypadku domków letniskowych, na których właściciele pojawiają się rzadko.

I niestety, okazuje się, że Polacy korzystają z takich możliwości. Zaledwie w ubiegłym roku było 18,9 procent nieruchomości, które były teoretycznie zamieszkane, ale nie zostały objęte świadczeniem wywozu śmieci.

Ale już niedługo. Jest rozwiązanie, które będzie mogło zminimalizować problem

Dla przykładu niektóre samorządy, w tym Warszawa, płatność za wywóz śmieci chcą powiązać ze zużyciem wody. Przecież skoro, ktoś używa wody, to znaczy, że w danym miejscu mieszka, co oznacza z kolei, że generuje odpady.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnika
2. Straty po Marszu Niepodległości idą w grube tysiące złotych. Organizatorzy nie wyłożyli ani złotówki
3. Chociaż jest najmniejszy w całej rodzinie, ma szansę zawojować cały rynek. Ukraińcy zaprezentowali nowy ciągnik

- To ,co nas martwi, to nieruchomości niezamieszkane. Na skutek ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podjęliśmy decyzję, że od stycznia nie są one w naszym gminnym systemie komunalnym. Od marca mieliśmy zacząć ich kontrolę. Chcieliśmy sprawdzić, czy ich właściciele mają zawarte umowy na wywóz śmieci. Pandemia pokrzyżowała nam plany. Gołym okiem widać, że jest źle, nawet bardzo. Odpady są wyrzucane do lasów i podrzucane do altan śmietnikowych mieszkańców. Dramat - przekazała w rozmowie z"Rzeczpospolitą" sekretarz gminy Wołomin Małgorzata Izdebska.

Możliwe, że wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do tego, że liczba dzikich wysypisk śmieci, zacznie spadać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
  2. Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał
  3. Niechciane leżą wszędzie na ulicy, a można na nich łatwo zarobić. Mało kto zdaje sobie sprawę
  4. Agata z "Rolnik szuka żony" pokazała się bez ubrań. Cóż za odwaga, zrobiła piorunujące wrażenie
  5. Zapowiedziano kontrole 3788 gospodarstw. Dziś pojawił się apel o pilne zawieszenie
  6. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK
  7. Rowerzysta zobaczył psa tulącego się do reklamówki. Gdy zajrzał do jej wnętrza, aż krzyknął ze strachu

Źródło: Businessinsider

Następny artykuł