Ceny - wzrost
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 15 Października 2020

Wzrost jest nieunikniony, ceny poszybują w górę. Wiemy, które produkty będą jeszcze droższe

Ceny będą jeszcze wyższe. Informacje, które pojawiają się w mediach, nie napawają optymizmem. Podwyżki cen żywności uderzą w każdego.

Ceny produktów spożywczych wzrosną. Co do tego nie ma już żadnych wątpliwości. Już dziś zauważalne są kilkuprocentowe wzrosty cen, niestety, to nie wszystko, czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Cen będą dużo wyższe, ta kwestia nie ulega wątpliwości

Niestety, pogodę z tegorocznego lata odczuje każdy z nas. Warunki atmosferyczne doprowadziły do tego, że od żniw ceny nieustannie rosną. Dziś już cena pszenicy jest wyższa o 100 zł, czyli ponad 20 procent więcej, niż było to w ubiegłym roku. Wysoka cena pszenicy sprawi, że ceny wielu produktów, będą dużo wyższe. Zgodnie z danymi ekspertów koszt pszenicy konsumpcyjnej jest aż o 13 proc. wyższy niż w 2019 roku. Dzieje się tak ze względu na wyższy popyt na polskie zboże za granicą, a także ze względu na znaczne zbiory pszenicy w całej Europie. Spadki występowały jedynie w Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Francji.

- Na giełdzie paryskiej przebiliśmy magiczną cenę 200 euro za tonę (wzrost o ponad 20 euro od połowy sierpnia bieżącego roku), a do tego mamy względnie słabą złotówkę o kursie do euro w granicach 4,5 zł – zaznaczył Krzysztof Gwiazda, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego

Droższa mąka i makaron

Wzrost cen pszenicy w konsekwencji sprawi, że wzrosną ceny produktów zbożowych. Przede wszystkim chodzi o pieczywo, mąkę i makaron. Warto zaznaczyć, że dzieje się tak, ponieważ cena ziarna odpowiada ok. 80 proc. kosztów wyprodukowania mąki. Co więcej, portal Interia zaznacza, że na przykład w piekarnictwie bardzo istotne są koszty pracy. Przy obecnej sytuacji z zatrudnieniem i dostępnością pracowników, może się okazać, że ceny jeszcze ze względu na kwestie kadrowe, będą rosły.

Źródło: Gazeta Krakowska

Następny artykuł