Ceny - styczeń
afnewsagency/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 18 Stycznia 2021

Większa podaż, mniejsza konsumpcja. Trudny miesiąc dla branży

Niestety, wraz z rozpoczęciem nowego roku nie ma dobrych wiadomości dla branży. Zdaniem Aleksandra Dargiewicza styczeń jest ciężkim miesiącem, kiedy zaobserwować można większą podaż i mniejszą konsumpcję. Jak wygląda sytuacja na rynku europejskim i jakie są ceny na rynku krajowym.

- Styczeń jest zwykle trudnym miesiącem dla branży wieprzowiny, co wyraża się w większej podaży żywca i mniejszej konsumpcji- informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Europejski rynek

- Jeżeli pominiemy nieznaczny wzrost cen skupu w Holandii (+1₵ t/t), to można przyjąć, że europejski rynek skupu tuczników pozostaje stabilny. Według notowań ISN w Danii i Hiszpanii najwięcej płacono za tuczniki w skupach 1,46 €/kg (wbc) odpowiednio - zaznacza.

Co więcej, Dargiewicz przypomina, że pomimo odzyskania statusu wolnego od ASF, Belgia nie zaczęła eksportować jeszcze na rynki azjatyckie. Obecnie ceny w Belgii nie przekraczają 1€/kg.

Niestety, cenom nie sprzyja także początek roku. Pierwszy miesiąc jest zazwyczaj cięższy dla branży.

Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieMinisterstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieCzytaj dalej

- Styczeń jest zwykle trudnym miesiącem dla branży wieprzowiny, co wyraża się w większej podaży żywca i mniejszej konsumpcji. Mało dni ubojowych w okresie świątecznym sprawia, że odbiory świń przesuwane są właśnie na styczeń. Sytuację na rynku tylko częściowo poprawia eksport wieprzowiny do Chin. Jednakże wnikliwe kontrole na Covid-19 w chińskich portach spowalniają handel międzynarodowy. Unijne dostawy wieprzowiny do Wielkiej Brytanii w pierwszych tygodniach stycznia br. są mniejsze - zaznacza.

Ważną kwestią w tej sprawie jest także porozumienie handlowe między Unią Europejską a Wielką Brytanią.

- W Niemczech liczba tuczników oczekujących na ubój zwiększyła się do 1 mln sztuk w wyniku mniejszych ubojów w okresie świątecznym -podaje ISN. Jednakże eksperci są zgodni, że nadwyżka żywca wieprzowego na rynku będzie sukcesywnie zmniejszała się w nadchodzących tygodniach, zmniejszając presję na ceny skupu. W dniu 13/01/2021 w notowaniach VEZG cena skupu została utrzymana na poziomie 1,19 €/kg (wbc) i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie - przekazał Dargiewicz.

Ceny w krajowych skupach

Jak przekazuje Dargiewicz, ceny na krajowych skupach nieznacznie wzrosły.

- W wadze żywej tuczniki skupowane są w cenie ok. 3,60 zł/kg. Za klasę E rolnicy otrzymują ok. 4,76 zł/kg. Wzrost zaledwie o 4 grosze za kg w stosunku do ubiegłego tygodnia - przekazał.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Następny artykuł