Ceny - tuczniki
Graham Horn / Pigs at Goddard's Farm / CC BY-SA 2.0
Autor Aneta Wasilewska - 19 Lutego 2021

Pozytywne sygnały z rynku. Ceny tuczników idą w górę

W pierwszym tygodniu lutego cena tuczników w Polsce w ciągu tygodnia wzrosła o 2%, jednocześnie była ona o 5% wyższa niż w pierwszych tygodniach 2021 roku. - Po przeliczeniu na żywą wagę cena ta nie gwarantuje jeszcze pewności co do zwrotu kosztów (drożejące pasze skutecznie podwyższają próg opłacalności), jednakże dają nadzieję, że następna sprzedaż da zarobić i zawrócić produkcję i hodowlę trzody na kurs opłacalności - przekazuje Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz.

Jak przekazał portal Agropolska, krajowi dostawcy w rzeźniach w pierwszych siedmiu dniach lutego otrzymywali 4,03 zł za kg, co średnio jest o 2% więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Ceny tuczników

- Żywiec wieprzowy był jednocześnie aż o 31,5% tańszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformował portal.

Zgodnie z informacjami, które przekazywaliśmy wczoraj >tutaj<, pierwszy raz od 9 miesięcy na niemieckich giełdach odnotowano wzrost cen tuczników.

Rolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocRolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocCzytaj dalej

Dane Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Co więcej, zgodnie z danymi Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, półtusze wieprzowe zbywano średnio po 5,88 zł za kg.

- Cena ta była o 4 gr za kg wyższa niż tydzień wcześniej i o 2 gr za kg niż przed miesiącem. Asortyment ten był jednak o 30,5% tańszy niż w analogicznym tygodniu 2020 r. - przekazał portal.

Zgodnie z danymi, łączny przychód z polskiego eksportu produktów wieprzowych, wołowych oraz drobiowych wyniosły 6 mld euro, czyli około o 26,4 mld zł. Jednak były one niższe o 4% niż w 2019 roku.

Co powoduje podwyżki cen?

Jak wskazuje Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz, surowca zaczyna brakować. Zakłady w Polsce mają coraz większy problem ze dobyciem tuczników.

- Taka sytuacja mogła wywołać tylko i wyłącznie podwyżki. Na dzień dzisiejszy stawki nierzadko wzrosły w porównaniu do zeszłego tygodnia o 20-30 groszy- oczywiście minimum. Mój odbiorca odbiera ode mnie tuczniki w cenie 5,50zł za kg w klasie E (czyli co najmniej o 17 groszy więcej niż za Odrą i to przy niższej mięsności). Najpewniej więksi dostawcy mogą targować się o wyższe stawki. Po przeliczeniu na żywą wagę cena ta nie gwarantuje jeszcze pewności co do zwrotu kosztów (drożejące pasze skutecznie podwyższają próg opłacalności), jednakże dają nadzieję, że następna sprzedaż da zarobić i zawrócić produkcję i hodowlę trzody na kurs opłacalności - przekazał Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agropolska, Ceny Rolnicze, Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz/Facebook

Następny artykuł