Ceny - trzoda chlewna
pixnio.com
Autor Aneta Wasilewska - 20 Grudnia 2020

Ostatnie miesiące z silnymi spadkami cen. "Opłacalność produkcji świń, to dramat"

Niskie ceny w skupach doprowadziły do tego, że producenci muszą dokładać do swoich interesów. Na sytuację na ryku odpowiada wiele czynników. Przekazujemy, na jakie ceny w grudniu mogą liczyć producenci z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Opłacalność produkcji świń, to dramat - przekazał w rozmowie z portalem Dziennik Bałtycki, Mariusz Balcerzak, rolnik z Pruszcza.

O tym, że ceny są skandalicznie niskie wiedzą wszyscy hodowcy. Niestety, jak zaznaczył rolnik z Pruszcza, dziś hodowcy dokładają do swoich biznesów.

- Sprzedać dziesięć świń i dostać 4 tysiące złotych? Koncentraty podrożały o 7 złotych na 25-kg worku, a co z soją? Kiedyś płaciłem 80-90 zł, teraz 115 zł. Dokładamy do interesu. Moim zdaniem, coś się może ruszyć dopiero w czerwcu 2021 - zaznaczył Mariusz Balcerzak, rolnik ze wsi Pruszcz.

Silne spadki cen trzody chlewnej

W ostatnich miesiącach odnotowuje się silne spadki cen skupu trzody chlewnej. Za głównych winowajców takiej sytuacji należy upatrywać przede wszystkim nadpodaż wieprzowiny na rynku unijnym. Do tego trzeba także dodać wirus afrykańskiego pomory świń (ASF) w Niemczech, co poskutkowało zamknięciem kluczowych dla producentów poza unijnych rynków zbytu (Japonia, Chiny).

Obrazy RolnikINFO"Chłodnie pękają w szwach, nie ma co z tym zrobić". Nagranie ukazało sytuację gospodarstwa i rolników w PolsceCzytaj dalej

I w konsekwencji, mięso z Niemiec lokowane jest w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, co szeroko komentowane jest przez polskich rolników.

- Grudniowa średnia cena skupu tuczników w województwie kujawsko-pomorskim waha się między 3 a 4,30 zł za kg. Daje to średnią 3,32 zł. Dla porównania dokładnie rok temu była mowa o przeciętniej stawce 5,67 zł - informuje Dziennik Bałtycki.

Ceny w skupach

Portal Dziennik Bałtycki przekazał, że ceny tuczników klasy 1 wynoszą:

  • Skup żywca - Unisław 3,40 zł/kg
  • Agro - Tucz Wąbrzeźno 3,30 zł/kg
  • Dragon - Skurgwy 3,40 zł/kg
  • Polimex - Złotniki Kujawskie 3,20 zł/kg
  • Zakład Masarski Ławniczak - Janowiec Wlkp. 3,20 zł/kg
  • Zakład Masarski Kwieciński - Bożejewiczki 3,30 zł/kg
  • Zakład Masarski Anna Lewandowska - Rogowo 3,05 zł/kg
  • Zakład Masarski - Rydlewo 3,10 zł/kg

Ceny macior w regionie w grudniu wynoszą około 1,84 zł za kg.

A jakie są prognozy na najbliższe miesiące? O tym więcej można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł