Ceny - sytuacja na rynku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 23 Grudnia 2020

Spadek cen o 40 procent, eksport mniejszy o 8 procent. Dramatyczna sytuacja na rynku

Najnowsze dane z rynku świń podkreślają tylko, w jak ciężkiej sytuacji znalazł się cały sektor. Już od marca ceny drastycznie zaczęły spadać. Patrząc na ceny z ostatnich tygodni widać, że rolnicy mają problem ze sprzedażą po stawkach poniżej kosztów produkcji.

Zgodnie z danymi Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w okresie od stycznia do października bieżącego roku eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych z Polski wyniósł dokładnie 585 tys. ton w ekwiwalencie tusz.

Co jest o 8 procent mniej niż w tym samym sezonie w roku 2019. Przy czym import asortymentu wieprzowego zmniejszył się o 4% i wyniósł 735 tys. ton.

Cena trzody chlewnej

Jak donosi portal Agropolska, kilogram trzody chlewnej skupowano w drugiej połowie grudnia za 3,87 zł. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym tygodniem cena wzrosła o 1 procent.

Niestety, oznacza to także, że była o 8 procent mniejsza niż przed miesiącem.

Największą różnicę widać, gdy porównanym ceny w drugim tygodniu grudnia 2020 roku i 2019 roku. Teraz cena wynosi aż o 39 procent mniej.

Cena półtusz wieprzowych

Średnio po 5,81 zł za kg zakłady mięsne zdobywały półtusze wieprzowe w dniach od 7 do 13 grudnia. Co było o 2 gr więcej za kilogram niż przed tygodniem.

W tym przypadku także odnotowano w porównaniu z ubiegłym miesiącem i rokiem.

Półtusze wieprzowe były o 9 procent tańsze niż przed miesiącem i o 39 procent tańsze niż w roku 2019.

Jeżeli chodzi o ceny prosiąt na targowiskach, to spadły do wartości 172 zł za sztukę.

Źródło: Agropolska

Następny artykuł