ceny
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 22 Grudnia 2020

Produkt, który sprzedaje się najdrożej na Podlasiu. Rolnicy otrzymali tam najlepsze ceny

Ceny produktów rolnych od dawna martwią producentów żywności. Rolnicy mają ręce pełne roboty, jednakże ich wysiłki nie zawsze są wynagradzane odpowiednimi stawkami w skupach. W tym trudnym czasie szczęściarzami mogą czuć się rolnicy z Podlasia, którzy sprzedają mleko.

Ceny oferowane w skupach mleka na Podlasiu były najwyższe w całej Polsce.

Ceny mleka w skupach

W podsumowaniach cen w skupach zawsze mowa jest o miesiącach, które zostały zamknięte i podsumowane - ostatnim takim okresem jest listopad 2020 roku.

Dane z tego miesiąca na tle innych sektorów rolnictwa mogą wywołać umiarkowane zadowolenie u mleczarzy.

Czy podobny zwiastun może zapowiadać nadchodzące zmiany w rolnictwie w przyszłych miesiącach? Na to pytanie niestety trudno odpowiedzieć, a więcej informacji będzie dostępnych po zamknięciu grudnia. Wiadome jest jedno: ceny mleka w listopadzie osiągnęły najwyższy pułap na Podlasiu.

Kara za nieprzestrzeganie zasad wynosi nawet do 5000 zł. Ważne informacje dla hodowcówKara za nieprzestrzeganie zasad wynosi nawet do 5000 zł. Ważne informacje dla hodowcówCzytaj dalej

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny cytowany przez portal farmer.pl, średnia cena skupu mleka w tym miesiącu na terenie całej Polski wyniosła 149,98 złotych za hektolitr.

Dalsze informacje

Jaki stosunek okazały się mieć ceny mleka z listopada wobec tych z października? Informacje są tutaj jak najbardziej pozytywne i jeśli będą kontynuowane w grudniu, to z pewnością będzie można pokusić się o nieśmiałe stwierdzenie pozytywnego trendu w kwestii cen mleka.

Zwyżkowa tendencja cen odczuwalna jest bowiem już od około pół roku. W listopadzie 2020 roku ceny mleka były wyższe o 3,7% w stosunku do poprzedniego miesiąca - podaje portal farmer.pl.

Co ciekawe, ogólnopolska cena mleka w skupach w listopadzie 2020 roku okazała się być wyższa aż o 8,5% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 roku. W jakich województwach rolnicy mogli cieszyć się najwyższymi cenami w skupach?

Na pierwszym miejscu plasuje się województwo podlaskie, gdzie za hektolitr trzeba było zapłacić aż 160,94 złote. Drugą pozycję zajmuje województwo warmińsko-mazurskie z ceną za hektolitr 154,68 zł. Podium zamyka województwo lubuskie ze stawką 153,64 zł za hektolitr mleka.

Najniższe ceny oferowano natomiast w województwie małopolskim (133,05 zł/hl), łódzkim (137,16 zł/hl) oraz świętokrzyskim (138,45 zł/hl).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł