Warzywa - ceny
outsideclick/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 30 Stycznia 2021

Wysokie ceny warzyw z importu, stabilne w przypadku krajowych. Ceny na Broniszach

Zgodnie z medialnymi doniesieniami na rynku w Broniszach zaobserwować można widoczny trend - warzywa z importu są drogie, natomiast w przypadku krajowych warzyw, ceny się ustabilizowały. Poniżej przedstawiamy, jak kształtują się ceny. - Warto wspomnieć, że na rynku pojawiły się polskie ogórki gruntowe spod osłon. Cena kilograma takiego ogórka waha od 29 do 33 zł za kilogram - przekazuje Anna Kaszewiak ekspertka z giełdy w Broniszach.

- W okresie zimowym dostępny jest szeroki asortyment warzyw z importu. Na rynku w Broniszach dostaniemy bakłażany, brokuły, cukinię, kalafiory, kalarepę, ogórki spod osłon, paprykę czerwoną, żółtą i zieloną, pomidorki koktajlowe, pomidory z importu, pory, rzodkiewkę, sałaty czy seler naciowy. W obrocie są również ziemniaki i młode ziemniaki z importu - informuje dziś Polsat News.

Ceny warzyw importowanych w górę - wpływ pogody

Ceny, które dziś można zaobserwować, zaskakują. Znaczna część produktów podrożała. Zgodnie ze słowami Anny Kaszewiak, ekspert ds. promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach, jednym z winowajców takiej sytuacji mają być warunki pogodowe.

- Warzywa z importu, szczególnie z rejonu Hiszpanii podrożały, bo w Hiszpanii było bardzo duże załamanie pogody, opady śniegu, co tam nie jest często spotykane, i to właśnie wpłynęło na zwyżkę cen warzyw z importu. Zdecydowały o tym warunki pogodowe - przekazała Kaszewiak.

Grzegorz Puda o emeryturach rolniczych. Minister zapowiada zmianyGrzegorz Puda o emeryturach rolniczych. Minister zapowiada zmianyCzytaj dalej

Na Broniszach ceny warzyw z importu wyniosły:

 • od 18 do 22 zł za kilogram bakłażana
 • 11 do 13 zł za kilogram cukinii
 • 8,50 do 9,50 za kilogram brokułów
 • 6,65 zł do 9 zł za kilogram kalafiora
 • 6,2 zł do 7,5 zł kilogram papryki żółtej i czerwonej
 • 3,5 zł do 11 zł za kilogram pomidorów.

- Wszystko zależy od tego, jaki to pomidor. Są pomidory zwykłe i malinowe. Rozpiętość cenowa występuje również ze względu na kraj pochodzenia. Jest pomidor z Holandii z Belgii, ale dostaniemy też pomidora z Maroko i on jest tańszy niż ten europejski- tłumaczy Anna Kaszewiak.

W przypadku ziemniaków z importu:

 • od 0,53 zł do 0,8 zł za kg
 • od 3,25 do 3,75 zł za kg za młode ziemniaki.

Warzywa krajowe

Obecnie dostępne na rynku z warzyw korzeniowych, krajowych są: marchewka, burak, seler, pietruszka oraz warzywa kapustne - kapusta biała, czerwona, pekińska i brukselka

- Nasze warzywa nie są teraz drogie. W tej chwili ich ceny są stabilne. Wpływa na to trochę mniejsze spożycie, bo mamy nieczynną gastronomię. Na przykład sprzedaje się mniej kapusty na kapustę kiszoną, bo stołówki, bary i restauracje kupują tego mniej. Więcej warzyw schodzi w małych opakowaniach po 0,5 do 1 kg, a więc są kupowane przez gospodarstwa domowe, a mniej sprzedaje się w dużych opakowaniach po 5, 10 kg- przekazuje Anna Kaszewiak.

Ceny warzyw krajowych:

 • od 0,5 do 0,75 zł za kilogram kapusty białej
 • od 0,7 do 0,9 zł za kilogram kapusty czerwonej
 • od 3,5 do 4 zł za kilogram kapusty kwaszonej
 • od 5 do 6 zł za kilogram brukselki
 • od 0,55 zł do złotówki za kg buraków ćwikłowych
 • od 0,75 zł do 1,10 zł za kg za białą cebulę
 • od 1,4 do 2 zł za kg za kilogram cebuli czerwonej
 • od 1,60 do 2,5 zł cebula ze szczypiorkiem w pęczkach
 • od 1 zł do 1,5 zł za pęczek natki pietruszki
 • od 1,8 do 2 zł za pęczek wczesnego koperku

- Warto wspomnieć, że na rynku pojawiły się polskie ogórki gruntowe spod osłon. Cena kilograma takiego ogórka waha od 29 do 33 zł za kilogram. Są oczywiście też ogórki spod osłon krótkie i one są droższe niż te importowane, które kosztują od 7 do 12 zł za kg. Te polskie są w cenie od 10 do 11,5 zł - zaznacza Kaszewiak.

W przypadku pomidorów malinowych z kraju ceny zaczynają się od 4 do 18 zł za kg. Co więcej, ekspertka z giełdy w Broniszach przekazała, że na rynku wiele jest krajowych ziemniaków dobrej jakości.

- Ubiegły rok był dobrym rokiem dla ziemniaka i warzyw kapustnych. Nie było problemów z chorobami przechowalniczymi. Cena za kilogram ziemniaka to od 0,40 zł do 0,66 zł, a przeciętna cena to 55 groszy. Zarówno ziemniak z importu jak i ziemniak polski notują niskie ceny, bo nie tylko w Polsce był urodzaj na ziemniaki, ale w całej Europie - dodała Anna Kaszewiak.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Polsat News

Następny artykuł