Ceny - zdrowa żywność
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 30 Listopada 2020

Praktycznie nie drożeją, ceny niedługo nawet zaczną się obniżać. Klienci coraz częściej sięgają po konkretne produkty

Klienci coraz częściej podczas zakupów sięgają po zdrową żywność. Tren widoczny na rynku już dziś ma swoje odbicie w cenach produktów oznaczonych jako na przykład bio-eko. Badania przeprowadzone przez Hiper-com Poland i UCE RESEARCH pokazały, że ceny takich produktów dziś nieznacznie rosną, jednak już niedługo zaobserwujemy obniżki cen.

Hiper-com Poland we współpracy z UCE RESEARCH przeprowadziła analizę cen ponad pięciu tysięcy produktów, które zostały oznaczone, jako produkty bio-eko, vege i vegan. Z analiz wynika, że od początku roku do października, ceny tych produktów wzrosły jedynie o 0,8 procent. Ceny zostały podniesione w sieciach sklepów typu convenience i cash & carry, jednak w hurtowniach, hipermarketach i dyskontach produkty bio-eko potaniały o 0,4 procent, a produkty vege i vegan podrożały o 6,6% i 2,4%.

Ceny zdrowej żywności

Arkadiusz Paprzycki z aplikacji Zdrowe Zakupy zaobserwował, że spadek cen w hipermarketach i dyskontach może wiązać się z chęcią przyciągnięcia klientów i nakłonienia ich do wyboru zdrowej żywności.

Nie da się nie zauważyć, że produkty bio-eko, vege i vegan coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Firmy zauważyły w końcu duży trend rynkowy, który pojawił się już jakiś czas temu. Klienci dziś coraz chętniej sięgają po produkty oznaczone, jako bio czy wegetariańskie.

- Ogólna podwyżka jest nieduża, gdyż produkty te są i tak o kilkadziesiąt procent droższe od art. konwencjonalnych, czyli nieposiadających specjalnych certyfikatów. Ceny w hurtowniach wyraźnie spadły, ponieważ podaż jest coraz większa. Za to w sieciach convenience mocno wzrosły, gdyż tego typu sklepy mają duże powodzenie w dobie pandemii i zwyczajnie korzystają z tej okazji - przekazał Sławomir Chłoń, Prezes Zarządu Organic Farma Zdrowia.

Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceniCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Nieznacznie wyższe ceny produktów vegan i vege

- Sieci zareagowały na zwiększony popyt na produkty VEGE i VEGAN. Dlatego lekko podniosły ceny. Na widoczny wzrost pozwoliły sobie sklepy convenience. Zapewne zauważyły, że konsumenci najczęściej przychodzą do nich po tego typu artykuły, bo mają tam najbliżej i w małych placówkach czują się bezpiecznie w czasie pandemii - zaznaczył Arkadiusz Paprzycki.

Patrząc na ceny produktów vegan i vege utrzymały się one na stabilnym poziomie. Eksperci już dziś przewidują, że niebawem czeka nas stopniowe obniżanie cen tego typu produktów.

Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland jest zdania, że zdrowa żywność już niedługo będzie coraz tańsza. Skąd będą brały się obniżki cen? Przede wszystkim wzrasta konkurencja na rynku i łatwiej o dostęp do asortymentu. Obniżki cen są nieuniknione, by klienci zostali przyciągnięci przez sklepy.

Kiedy zaczną pojawiać się obniżki cen?

Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie jest zdania, że patrząc na to, jak sytuacja wyglądała w Niemczech, ceny zdrowej żywności i w Polsce zaczną tanieć. Ekspertka prognozuje, że obniżki będą zauważalne dopiero po pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Rynek produktów BIO-EKO w Polsce rośnie. W czasie pandemii Polacy chętniej kupują takie artykuły dla wzmocnienia odporności. Są bowiem naukowe dowody na to, że ich konsumpcja poprawia parametry zdrowia. Ceny będą stopniowo spadały w związku z rosnącą rzeszą konsumentów, tak jak to się dzieje w Niemczech. Ale obniżki mogą być widoczne dopiero po I kwartale 2021 roku w związku z niepewną sytuacją gospodarczą - zapowiada prof. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie.

Pieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki nadal bez rozwiązaniaPieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki nadal bez rozwiązaniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Kobieta w sadzie

Następny artykuł