Chiny - Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 7 Lutego 2021

Andrzej Duda zamierza wezwać do otwarcia Chin na eksport z Polski

Już we wtorek Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu X Szczytu Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin. Jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, podczas rozmów prezydent liczy przede wszystkim na otwarcie chińskiego rynku na eksport z Polski. Chodzi także o eksport produktów rolnych, a więc o pomoc dla polskich rolników.

Spotkanie, o którym mowa, zaplanowane było na zeszły rok, jednak ze względu na sytuacje na świecie, odbędzie się już w najbliższy wtorek. X Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin odbędzie się w tym roku w formie zdalnej.

- Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, czyli szczycie tzw. formatu 17+1, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku - poinformował Szczerski.

"Nic istotnego, co dziej się w Europie Środkowo-wschodniej nie może dziać się bez udziału Polski"

Szczerski przekazał, że prezydent zamierza wziąć udział w szczycie, realizując zasadę, że "nic istotnego, co dziej się w Europie Środkowo-wschodniej nie może dziać się bez udziału Polski".

Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaTragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaCzytaj dalej

Jak zaznaczył Szczerski, Andrzej Duda w swoim wystąpieniu ma się skupić przede wszystkim na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, co jest niezmiernie istotne, by przezwyciężyć skutki gospodarcze pandemii.

- Jak dodał [Andrzej Duda - przyp. red], w tym kontekście potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek - informuje PAP.

Prezydent liczy na otwarcie rynków także dla produktów rolnych

- Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone - przekazał PAP Szczerski.

Zdaniem prezydenta, każde państwo ma prawo do obrania do indywidualnej ścieżki realizowania swoich planów gospodarczych. A na co stawia Polska?

- Polska przede wszystkim stawia na relacje bilateralne polsko-chińskie, ale współpraca regionalna, uzyskiwanie pewnej synergii regionalnej, zwłaszcza w kwestii handlu i ożywiania gospodarki po pandemii koronawirusa ma znaczenie. Stąd tego typu forum pragmatycznej współpracy jest wydarzeniem istotnym i z tego powodu prezydent Duda zdecydował się reprezentować osobiście Polskę na tegorocznym szczycie - zaznaczył Szczerski.

X Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin odbędzie się już w najbliższy wtorek, możliwe, że po nim poznamy efekty rozmów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Portal Spożywczy

Następny artykuł