Chiny - jabłka
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 14 Lutego 2021

Chiny omijają ograniczenia handlowe? Doniesienia potwierdzają specjaliści

Zarówno specjaliści, jak i dane potwierdzają, że w przypadku handlu koncentratem z jabłek z Chin dochodzi do wymijania ograniczeń handlowych. Jak się okazuje, Chiny korzystają ze strefy wolnego handlu w Mersin w Turcji.

Jak przekazuje portal Sady24, handel chińskich produktów odbywa się przez bezcłową strefę handlu w mieście Mersin w Turcji. To właśnie w tym miejscu chiński koncentrat zmienia się w turecki produkt. Zgodnie z szacunkami angielskich analityków, zaledwie w zeszłym roku dzięki takiej procedurze do Ameryki mogło trafić 12 000 ton chińskiego koncentratu. Jednak skala całego zjawiska nie jest znana, Turcja nie udostępnia dokładnych danych na ten temat.

Chiny sprzedają, Turcja zarabia

- Jeśli chiński producent chce oficjalnie sprzedać swój koncentrat jabłkowy do USA, to musi zapłacić 50% stawkę celną – to bardzo dużo - przekazuje portal.

Zgodnie z prawem, podczas eksportu towaru z Polski i z Turcji do USA obowiązuje natomiast zerowa stawka. Tak samo jest w przypadku eksportu z Chin do Turcji. I tak w tym przypadku, Chiny przekazują koncentrat do Turcji, omijają stawki celne i ich produkty mogą być bardziej konkurencyjne na rynku w USA.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

- Chińczycy sprzedają swój towar, a Turcy na tym zarabiają - wskazuje portal.

Dane potwierdzają chińskie praktyki

W danych o imporcie od początku roku, to Chiny są największym producentem zagęszczonego soku jabłkowego, jednocześnie to Turcja odpowiada za największy eksport do Stanów Zjednoczonych.

- W ujęciu wartościowym był to towar za niemal 16 milionów dolarów. Chińczycy sprzedali towar za równowartość ponad 12 milionów dolarów - informuje portal.

Co więcej, kolejne potwierdzenie procederu można znaleźć, porównując przeznaczaną do przetwórstwa produkcje w obu krajach. I tak w Turcji przeznaczono 215 000 ton do przetwórstwa, a w Chinach 14 razy więcej, bo aż 3 000 000 ton. Co więcej, produkcja koncentratu w Chinach także była plus minus 14 razy większa, a to oznacza, że w Turcji w pięć tygodni sprzedana została prawie połowa produkcji koncentratu jabłkowego z sezonu 2020/2021.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sad24

Następny artykuł