Chleb - marnowanie żywności
Foerster/Wikipedia/ (CC0 1.0)
Autor Aneta Wasilewska - 15 Listopada 2020

Niemal połowa Polaków marnuje żywność. Do kosza najczęściej trafiają pieczywo, wędliny i owoce

Chleb, bułki, wędliny, a także owoce to żywność, która najczęściej trafia do kosza. Zgodnie z najnowszymi badaniami, już niemalże połowa Polaków otwarcie mówi, że marnuje żywność. Jakie są najczęstsze powody?

Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zajęli się ostatnio tematem marnowania żywności w Polsce i jak się okazuje, 42% Polaków przyznało się do wyrzucania żywności. Z badań wynika, że Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo, wędliny oraz owoce. Niestety, jedna dziesiąta badanych przyznała się do tego, że wyrzucaj jedzenie ze względu na to, że nie wie, jak spożytkować produkt. W większości Polacy wrzucają do kosza produkty popsute, po terminie ważności i ze względu na to, że przygotowali za duże porcje.

Z badań wywnioskować można, że więcej jedzenia marnuje się w mieście, niż na wsi. Mieszkańcy wsi nie deklarowali, że nie mają gdzie przechowywać jedzenia, dodatkowo jedzenie wykorzystują na kompost.

Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceniCzytaj dalej

Chleb można uratować

Sposobem na niemarnowanie żywności jest w pierwszej kolejności rozsądne podejście do zakupów. Przemyślane wyprawy do sklepu z listą zakupów, sprawią, że mniej jedzenia ostatecznie wyląduje w koszu. Dobrym rozwiązaniem jest także doinformowanie się w kwestiach przechowywania żywności.

Na przykład chleb najlepiej trzymać w lnianym bądź bawełnianym woreczku, a nie w plastikowych torebkach. To metoda, którą przed laty wykorzystywały wszystkie babcie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
2. 16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem
3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację

Zostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złZostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złCzytaj dalej

- Przechowywanie chleba w folii, mimo że chroni przed przenikaniem pieczywa innymi zapachami, może spowodować zbieranie się wilgoci i nie zapewnia właściwego obiegu powietrza. Nie rekomenduje się również wkładania chleba do lodówki. Zbyt niska temperatura może spowodować utratę w nim wody, a w konsekwencji zmniejszyć walory smakowe. Aby wydłużyć świeżość pieczywa, należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu - przekazała dietetyk Katarzyna Piotrowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław zaczął kisić kapustę. Nazajutrz zobaczył, że sok zamienił się w kompletny śluz, poradzili mu wlać wodę spod ogórków, efekt powala
  2. “Nie traćcie na mnie czasu”. Niewiarygodnie wzruszająca historia 90-latka chorego na Covid-19
  3. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewał
  4. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
  5. Inwazyjny gatunek z Azji zagraża gospodarce i ekosystemowi. Ludzie załamują ręce
  6. Szczeniak urodził się z niezwykłym wyrazem pyszczka. Ciągle wygląda na zmartwionego
  7. Kamil Stoch zadziwił Polaków. Wyjawił, co jest dla niego ważniejsze od sportu, nikt nie mógł się spodziewać takich słów

Następny artykuł