chleb
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 30 Września 2020

Pieczecie własny chleb? Codzienny smak, który ma głęboką symbolikę i skrywa fascynujące tajemnice

Chleb jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, który codziennie pojawia się na naszych stołach. Jest tak popularny, że nieomal niewidoczny pośród innych, pozornie bardziej wykwintnych posiłków. Co jednak sprawia, że chleb jest obecny podczas powszednich dni, jak i wielkich uroczystości? Dlaczego, skoro tak prosty do przygotowania, jest zazwyczaj kupowany w supermarketach?

Chleb ma głęboką symbolikę, która sięga swoją historią tysiące lat temu. Jego obecność w ludowych tradycjach nie jest przypadkowa i za każdym razem jest manifestacją wartości, które są istotne dla lokalnej społeczności.

Chleb i jego znaczenie

Kto z nas nie uwielbia zapachu świeżo wypieczone chleba z domowego pieca? Obecnie niektórzy pieką chleb w piekarnikach, lecz ten oryginalny pochodzi ze specjalnych pieców dostosowanych do tego typu wypieków. Ten typ pieczywa znany jest już od epoki kamienia, czyli od około 12 tysięcy lat. Pierwotnie miał postać płaskich placków pieczonych właśnie na kamieniu, później dodano do tego wypieku substancje fermentujące i spulchniające. W nieomal każdej kulturze chleb ma specjalny status: jest symbolem bogactwa, urodzaju, płodności, dobrobytu. Bochenki były często składane jako ofiary dla bóstw w starożytnym Egipcie i Grecji. Jedno jest pewne: chleb cieszy się wyjątkowym szacunkiem, i nic dziwnego, bo niejednokrotnie stanowił podstawę wyżywienia.

Chleb a kultura polska

Ludność polska od zawsze darzyła chleb wielkim szacunkiem. Przed ukrojeniem pierwszej kromki czyniono często znak krzyża, jak ognia unikało się wyrzucania resztek, chroniąc je przed spleśnieniem czy zepsuciem. To właśnie chlebem i solą wita się nowożeńców - tutaj jest to symbol płodności i urodzaju na przyszłość. Brak szacunku wobec chleba miał sprowadzać boży gniew. Unikano również kładzenia chleba do góry nogami, wierzono bowiem, że może to odwrócić los danego gospodarstwa - od urodzajnego do ubogiego.

Następny artykuł