Chów klatkowy - opinia PE
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Aneta Wasilewska - 3 Grudnia 2020

Nadchodzi koniec chowu klatkowego? PE wydał ważną opinię w sprawie

Zgodnie z nowym raportem ekspertów Parlamentu Europejskiego hodowla zwierząt oparta na systemach bezklatkowych, jest jak najbardziej możliwa. Jak wyprzeć klatki z Europy? Zdaniem ekspertów należy przyjąć odpowiednie strategie finansowe i plany działania na krótką perspektywę czasową oraz zmiany legislacyjne. 

Nowy raport Parlamentu Europejskiego został przygotowany w odpowiedzi na postulaty zawarte w Inicjatywie Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Inicjatywa jest za tym, by w całej Unii Europejskiej został wprowadzony całkowity zakaz hodowli klatkowej.

Zgodnie z informacjami, które przekazał portal farmer.pl, Małgorzata Szadkowska z Compassion Polska w raporcie zaznaczono, że alternatywna dla klatek hodowla, ma pozytywny wpływ na zachowanie, psychikę oraz dobrostan zwierząt. Mowa przede wszystkim o hodowli świń i kur.

Kombajn na polu zaczął się zapadać. Rolnik pobladł, gdy odkrył przyczynęKombajn na polu zaczął się zapadać. Rolnik pobladł, gdy odkrył przyczynęCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Raport podkreśla, że przyjęcie ustawodawstwa na szczeblu UE (tj. europejskiego zakazu hodowli zwierząt w klatkach) wydaje się najbardziej obiecującym sposobem na osiągnięcie 100% zmiany w kierunku bezklatkowej hodowli w perspektywie długoterminowej - przekazała Małgorzata Szadkowska.

Co więcej, raport potwierdził wnioski, które już 2018 roku zostały zaprezentowane przez Compassion Polska w swoim opracowaniu „Koniec Epoki Klatkowej”, w którym ukazane zostały problemy związane z hodowlą klatkową kur, świń, królików i cieląt.

Przypomnijmy, w całej Unii Europejskiej nawet 340 milionów zwierząt hodowanych jest w klatkach. Jeżeli chodzi o Polsce, jest to ponad 41 milionów, głównie kury, króliki, świnie i cielęta.

Grzegorz Puda zabrał głos ws sektora wołowiny. Minister rolnictwa przedstawił, jakie działania podejmowane są dziś przez MRiRWGrzegorz Puda zabrał głos ws sektora wołowiny. Minister rolnictwa przedstawił, jakie działania podejmowane są dziś przez MRiRWCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Farmer

Następny artykuł