ciągnik
YouTube.com / bigtractorpower
Autor Magdalena Więckowska - 1 Grudnia 2020

Miał stać w muzeum, wrócił na pole. Ciągnik-gigant daje czadu w Ameryce

Ciągnik, który jest największą tego typu maszyną rolniczą na świecie to Big Bud 16V-747. Jest prawdziwym olbrzymem - posiada silnik o szesnastu cylindrach i mocy 760KM. Traktor zmieniał właścicieli kilkakrotnie - został skonstruowany dla braci, plantatorów bawełny, na potrzeby ich wielkiego gospodarstwa. Po 11 latach służby trafił na farmę Willowbrook na Florydzie, a po pewnym czasie do stanu Montana. W 2009 r. ze względu na brak możliwości wymiany gigantycznych opon Big Bud trafił do centrum wystawienniczego Heartland Acres Agribition Center w stanie Iowa, a w 2014 r. do Heartland Museum.

Ciągnik-olbrzym pozostawał w osobnej wiacie przez jakiś czas, dopóki nie znalazła się firma, która nieodpłatnie zdecydowała się wymienić opony największemu ciągnikowi na świecie.

Ciągnik największy na całym świecie

By przybliżyć charakterystyczne dane dla traktora zwanego Big Bud 747 warto chociażby rozpocząć jego mocą rzędu 900 KM. Masa własna maszyny wynosi ponad 50 ton, jego długość to ponad 8 metrów, a szerokość - ponad 6 metrów.

Brzmi imponująco, zwłaszcza, że każdy inny ciągnik przy tym gigancie wygląda jak dziecięca zabawka. Dodatkowo warto wspomnieć, że traktor posiada szesnastocylindrowy, dwusuwowy silnik diesla, a także dwie turbosprężarki i dwa kompresory doładowujące.

Kierowca może wybierać spośród sześciu przełożeń do jazdy w przód i jednego wstecz.

Opony wymienione zostały po 40 latach i możliwe, że dzięki temu Big Bud trafił z powrotem na farmę w Montanie, gdzie został ponownie użyty w pracy przez rolników.

By zmiana opon była w ogóle możliwa, w proces trzeba było zaangażować dźwig, ciężarówkę z naczepą, ładowarkę i wózek widłowy.

Pierwszy komplet opon, które były dotychczas zamontowane na wielkim ciągniku były wyprodukowane przez nieistniejącą już firmę United Tire Company of Canada. Aktualne opony sygnowane są popularną marką Goodyear, które wyprodukowało przedsiębiorstwo Titan Tire Corporation. Ich wymiary robią wrażenie - wysokość sięga dwóch metrów, a szerokość - 1,4 metra.

Całkowity koszt renowacji wyniósł ponad 80 tys. dolarów amerykańskich. W sumie Big Bud waży 50 ton, co naprawdę robi wrażenie. Jadąc ulicą (a warto podkreślić, że amerykańskie ulice są zazwyczaj dużo szersze od europejskich) ten rolniczy olbrzym zajmuje całą jezdnię.

Big Bud

Model ten jest oficjalnie największym traktorem na świecie. Świetnie sprawdzi się na - proporcjonalnych wobec niego - wielkich gospodarstwach. Póki co nie jest to pojazd, który można powszechnie kupić. Do tej pory nie trafił do masowej produkcji.

Największy traktor na świecie został skonstruowany na zamówienie - rodzina rolników w stanie Montana potrzebowała odpowiedniego sprzętu do produkcji bawełny. Jednakże ciągnik był używany również do innych prac, np. z kultywatorem o szerokości 24 metrów. Traktor przebywał w muzeum w stanie Iowa, a teraz pojawił się na polu w pracy.

Następny artykuł