ciągnik
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 6 Stycznia 2021

5 niewybaczalnych błędów, które popełniają rolnicy przy przeglądzie ciągnika. Może skończyć się nieciekawie

Ciągnik jest podstawową maszyną rolniczą, bez której trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek gospodarstwo rolne. Poza codziennym użytkowaniem w najbardziej pracowitych miesiącach w roku warto także pomyśleć o posezonowym przeglądzie traktora.

Choć ciągniki są raczej wytrzymałymi maszynami, to należy dbać o nie, by nie miały podstaw do tego, by się zepsuć wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebujemy. Mimo to rolnicy często popełniają pięć błędów, które w późniejszej kolejności mogą zaowocować prawdziwymi problemami z maszyną.

Błędy przy przeglądzie ciągnika

Ciągnik w najbardziej zapracowanych okresach w roku potrafi pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Jest maszyną i nawet w przypadku najbardziej niezawodnych marek nie można oczekiwać, że po latach użytkowania bez przeglądu będzie działał bez zarzutu.

Rolnicy często zapominają o posezonowym przeglądzie swojej maszyny lub robią to na własną rękę, nie mając odpowiedniej wiedzy do tego, by ocenić faktyczny stan ciągnika. Pierwszym, bardzo popularnym błędem jest właśnie omijanie niektórych przeglądów, w taki sposób, że dogłębne przejrzenie maszyny dokonuje się bardzo rzadko. W takiej sytuacji trudno zaradzić niektórym usterkom już zawczasu - a wtedy, kiedy dojdzie do awarii, może być ona dużo bardziej kosztowna niż drobna naprawa.

Warto mieć na uwadze, że nowoczesne maszyny działają nieco inaczej niż poczciwe Zetory i Ursusy - a pierwszych oznak usterek często w ogóle nie widać. Daje to poczucie, iż z maszyną nie dzieje się nic złego. Nic mylnego - tak samo jak ze zdrowiem, w przypadku dbałości o ciągnik najważniejsza jest profilaktyka i regularność.

Czy rolnicy są bogaci? Wyjaśniamy, jak jest naprawdęCzy rolnicy są bogaci? Wyjaśniamy, jak jest naprawdęCzytaj dalej

Drugim niezwykle popularnym błędem rolników jest fakt, iż z racji oszczędności czasu i pieniędzy decydują się nasamodzielne przeglądy maszyn, nie mając ku temu odpowiedniej wiedzy. Współczesne maszyny potrafią mieć naprawdę skomplikowane mechanizmy i nie jest łatwo ocenić jego stan bez fachowego podejścia.

Zamiast domowego przeglądu warto zdecydować się na profesjonalne serwisowanie maszyny - specjaliści z pewnością będą w stanie ocenić (szybko i bezbłędnie), czy nasz ciągnik jest w dobrym stanie technicznym. W przypadku problemów mogą również kontaktować się z autoryzowanymi dealerami lub centralami firmy w innych krajach. Rolnik nie będzie w stanie zrobić podobnej rzeczy samodzielnie w gospodarstwie.

Kolejne błędy rolników

Jaki jest trzeci błąd, którego ciągnik nie wybacza? Trzeci błąd jest związany z drugim - rolnicy zabierają się za domowe przeglądy, ale z nieodpowiednimi narzędziami. Oczywiście, istnieją pasjonaci maszyn, a nawet jednej konkretnej marki i wiedzą, jak zaradzić problemowi lub na co zwrócić uwagę podczas przeglądu. Sytuacja przedstawia się jednak jak w przypadku chirurga - bez odpowiednich narzędzi nawet najbardziej utalentowany medyk nie będzie w stanie przeprowadzić operacji. Co więcej, może nawet swoim działaniem zaszkodzić pacjentowi.

Przykłady, w których nie da się wykonach serwisu w domowym gospodarstwie? Na pierwszym planie pojawia się diagnostyka błędów i awarii w zakresie układów elektronicznych lub hydrauliki.

Czwartym niewybaczalnym błędem jest powierzchowne, niezbyt szczegółowe sprawdzanie kolejnych części maszyny. Jest to błąd, który występuje jako owoc wspomnianych już serwisów "garażowych". Wyznacznikiem dobrostanu maszyny będzie tutaj rozstrzygnięcie, czy dana część działa, czy też nie. Sprawa nie jest jednak tak prosta - układ napędowy czy blokada mechanizmu różnicowego w ten sposób z pewnością nie może być diagnozowana - również dla bezpieczeństwa samego użytkownika maszyny.

Ostatni, piąty błąd popularny wśród właścicieli ciągników to przegląd tylko najważniejszych części maszyny. Nie jest tajemnicą, że diabeł tkwi w szczegółach, a kamyk w bucie potrafi narobić więcej problemów niż można przypuszczać. W ten sposób rolnicy narażają swoje maszyny na pracę na zwolnionych obrotach, w sposób nieoptymalny - ze szkodą dla siebie i swojego gospodarstwa. Warto zatem mieć zaufanie dla profesjonalistów, którzy szybko i efektywnie zajmą się naszą maszyną i przygotują ją na następny pracowity sezon.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł