ciągnik
www.grudziadz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Autor Magdalena Więckowska - 9 Stycznia 2021

Odśnieżał teren ciągnikiem, uszkodził przyłącze gazowe. Popłoch w sąsiedztwie

Odśnieżanie ciągnikiem ma swoją wielką zaletę - jest szybkie i efektywne. Niestety, podczas pracy traktorem łatwiej też o uszkodzenia terenu i instalacji wokół. Jak podaje Komenda Miejska Policji w Grudziądzu w miejscowości Rogoźno Zamek doszło do niebezpiecznego uszkodzenia przyłącza gazowego.

Ciągnik uszkodził elementy instalacji przyłącza gazowego podczas manewru cofania przy odśnieżaniu. Choć sytuacja mogła skończyć się dużo poważniej, to na czas została zabezpieczona i opanowana.

Ciągnik i przyłącze gazowe

Podkomisarz Robert Szablewski na stronie grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji opisał zdarzenie, do jakiego doszło 6 stycznia 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim.

Kierujący pojazdem 69-letni mężczyzna odśnieżał drogę znajdującą się w pobliżu swojej posesji. Podczas cofania nie zauważył jednak wystającego z ziemi przyłącza gazowego i uderzył w nie tyłem pojazdu.

Ponieważ masa traktora jest znaczna, instalacja została mocno uszkodzona. Na dodatek doszło do wycieku gazu. Nie trzeba dodawać, iż sytuacja zrobiła się wtedy bardzo poważna.

Nadchodzi prawdziwa zima? IMGW wydaje ostrzeżenie pogodowe dla zachodniej i centralnej PolskiNadchodzi prawdziwa zima? IMGW wydaje ostrzeżenie pogodowe dla zachodniej i centralnej PolskiCzytaj dalej

Dalszy rozwój sprawy

Jak podaje grudziądzka Komenda Miejska Policji zdarzenie miało miejsce około godziny 14:00, a chwilę po tym otrzymano zgłoszenie o niebezpiecznym wycieku gazu będącym efektem uderzenia ciągnikiem.

Do Rogóźna Zamku przyjechała nie tylko policja, ale także jednostka straży pożarnej oraz pogotowie gazowe. Według relacji policjantów z Grudziądza cała sytuacja wyglądała naprawdę poważnie.

Na szczęście zniszczoną instalację gazową udało się szybko zabezpieczyć. Mimo to w ramach bezpieczeństwa dokonano najpierw ewakuacji mieszkańców pobliskiego domu.

Wyciek gazu został w końcu zatamowany, a mieszkańcy wrócili do swojego domostwa. Mężczyzna, który kierował ciągnikiem podczas odśnieżania został ukarany mandatem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkowo został również ukarany punktami karnymi za wywołanie zagrożenia.

Wyciek gazu jest niezwykle niebezpieczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy w pobliżu znajdują się wszelkie urządzenia elektryczne - takie jak maszyny, włączniki światła czy inne źródła iskier. Jedna butla gazowa jest w stanie wysadzić w powietrze cały budynek mieszkalny, dlatego zawsze warto dbać o kondycję instalacji w naszym domu, by nie dopuścić do żadnego nieszczęścia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł