ciągnik
geograph.org.uk
Autor Magdalena Więckowska - 9 Października 2020

Niebywałe wiadomości ws. rynku ciągników używanych. Zwrot akcji

Ciągnik jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa. Bez niego niemożliwe są podstawowe działania na roli, dlatego każdemu rolnikowi zależy na maszynie, która jest niezawodna i posłuży przez wiele lat. Maszyny, które nie są już nowe, ale zostały wyprodukowane przez znane, cenione marki, są nadal pożądanym towarem na polskiej wsi. Ze względu na pandemię koronawirusa i zastój w gospodarce rynek ciągników używanych ucierpiał dość znacznie.

Ciągniki z drugiej ręki stają się ponownie coraz bardziej popularne, a rynek wtórny zanotował wzrost zainteresowania wśród rolników. Czy to oznacza, że najgorsze mamy już za sobą?

Ciągnik używany i kapryśny rynek

Wrzesień zapisze się jako miesiąc nadziei dla podreperowania stanu rynku ciągników używanych. Najlepszym miernikiem zmieniających się nastrojów wśród konsumentów jest spadająca lub wzrastająca liczba rejestrowanych pojazdów. Od wiosny do końca sierpnia tendencje te były wyraźnie zniżkowe, lecz początek jesieni przyniósł wyhamowanie tych niekorzystnych tendencji. Choć w porównaniu do sierpnia statystyki są lepsze, to jednak nadal brakuje im do wrześniowego poziomu z 2019 roku.

Ożywienie sprzedaży

Większa liczba rejestrowanych ciągników powinna napawać nas optymizmem - oznacza to, że rolnicy poczuli się nieco pewniej, a ich fundusze pozwoliły im na nowe inwestycje. Czy jednak wzrastające zainteresowanie ciągnikami z rynku wtórnego utrzyma się przez dłuższy czas? Trudno tu wyrokować, ale nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się w jakikolwiek sposób odwrócić. Warto dodać, że od stycznia do września 2020 r. zarejestrowano 12359 używanych traktorów. Jest to o 2,1% mniej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Niezmiennie liderami wśród ciągników pozostają marki: John Deere i Zetor.

Następny artykuł