ciągnik
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

Podsumowanie sytuacji na rynku ciągników używanych w 2020 roku. Niemałe rozczarowanie

Ciągniki używane od lat cieszyły się stabilną sytuacją na rynku maszyn. Pojazdy niezawodne, sprawdzone i do tego tańsze - czynniki te sprawiały, że rolnicy chętnie decydowali się na ich zakup.

Jak się okazuje, rynek ciągników używanych nie nadrobił strat, jakie poniósł wskutek wiosennego kryzysu z 2020 roku. Jest to niemałe rozczarowanie dla tych, którzy liczyli na zwiększenie dynamiki na rynku wtórnym maszyn rolniczych.

Ciągniki używane

Wiosną 2020 roku mieliśmy do czynienia z pierwszym tąpnięciem kryzysu gospodarczego związanego z wybuchem pandemii koronawirusa. W tamtym czasie trudno było przewidzieć, w jakim kierunku podąży polska i światowa gospodarka, a niepewność sprawiła, że wiele osób przełożyło decyzję o kupnie maszyn.

Dodatkowo na to wszystko nałożył się lockdown, który - siłą rzeczy - uniemożliwił przeprowadzanie transakcji handlowych, również ze względu na gabaryty maszyn rolniczych i niemożność dokonywania transakcji internetowych.

W późniejszych miesiącach, zwłaszcza latem i jesienią, odczuwalne było odbicie od negatywnego trendu - na rynku wtórnym odnotowano wzrastającą liczbę sprzedanych traktorów, więcej maszyn było też rejestrowanych.

Robert Lewandowski widzi potencjał w rolnictwie. Nie do wiary, w co zainwestowałRobert Lewandowski widzi potencjał w rolnictwie. Nie do wiary, w co zainwestowałCzytaj dalej

Wszystko było na dobrej drodze, by koniunktura z drugiej części roku 2020 nadrobiła straty z wiosny. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna i po raz kolejny pokazała, że powrót do rzeczywistości sprzed czasów epidemii jest trudniejszy, niż może się wydawać.

Szczegóły sprzedaży

W 2020 roku sprzedano finalnie 16 279 ciągników, czyli o 199 sztuk mniej niż w roku 2019. W skali procentowej jest to spadek o 1,2%. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to dramatyczna zmiana i nic nie stoi na przeszkodzie, by 2021 rok przełamał ten spadkowy trend.

Jakie ciągniki na rynku wtórnym cieszyły się największą popularnością? Nie będzie zdziwieniem, gdy wymienimy na pierwszym miejscu markę John Deere. Traktorów tej marki sprzedano 2494 sztuki, notując tym samym 15,3% udziałów w rynku.

Na drugim miejscu był Massey Ferguson. Traktorów tej marki sprzedano aż 2078 sztuk. Na ostatnim miejscu podium w 2020 roku uplasował się Renault Agriculture w liczbie 1842 sztuk.

Tuż za podium znalazł się Zetor, którego rolnicy wybrali 1544 razy, potem Fendt - 1324 razy oraz Case - 1221 razy. Niemałym zdziwieniem będzie dodanie, iż kultowy Ursus znalazł się dopiero na siódmym miejscu - kupiono go w liczbie 1163 sztuk.

Warto dodać, że wśród najstarszych oferowanych na rynku ciągników - tj. tych starszych niż 20 lat - liderem w sprzedaży był Massey Ferguson. Traktorów z tym znakiem sprzedano 1254 sztuki. Niewiele mniej w najstarszej grupie wiekowej sprzedano ciągników marki Zetor - w sumie 1249 sztuk.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: wieścirolnicze.pl

Następny artykuł