ciągnik
YouTube.com / Paweł Korbanek
Autor Magdalena Więckowska - 23 Grudnia 2020

Ciągnik za 1 mln złotych, a koszt naprawy zwala z nóg. Rolnicy nie mają łatwego życia

Ciągnik to podstawowa maszyna, z której korzystają rolnicy na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że rolnikom zależy, by ich traktory były niezawodne i stosunkowo tanie w utrzymaniu. Niestety, nawet najnowsze modele są podatne na usterki. Problem jednak w tym, że pojedyncza naprawa ciągnika może kosztować nawet 70 tysięcy złotych.

Awarię ciągnika marki Fendt, który wart jest milion złotych pokazał na swoim kanale na YouTube Paweł Korbanek z Tarnowa Podgórnego w Wielkopolsce.

Ciągnik za milion

Można by powiedzieć - koszty napraw są proporcjonalne do wartości danej maszyny. Z jednej strony jest w tym ziarno prawdy, lecz z drugiej strony każdy, kto kupuje niezwykle drogi sprzęt chciałby, by był on niezawodny i nie wymagał napraw przez wiele lat użytkowania.

Traktor marki Fendt prezentowany w filmie na kanale Paweł Korbanek na YouTube wart jest aż milion złotych. Został wyprodukowany w 2013 roku, nie jest to zatem stara maszyna. Mimo to uległa ona nagłej awarii. Paweł Korbanek opisał ją następująco:

Coś puknęło pod kabiną i obudowa przekładni do wymiany. Łożysko na wale przekładni przedniej osi poszło w mak. Takie awarie zdarzają się w ciągnikach Fendt i niestety mogą powodować ogromne koszty. Obudowa to ok 20 000 zł + inne peryferia i roboczogodziny mogą doprowadzić do 70 000 zł napraw. Poprzednicy którzy tu byli mogli niestety nie profesjonalnie spasować wałek lub oszczędzić na łożyskach - rolnik musi podjąć dramatyczną decyzje”. [pis. oryg.]

Traktor bez kierowcy pędził drogą wojewódzką. Rolnik nie spodziewał się finałuTraktor bez kierowcy pędził drogą wojewódzką. Rolnik nie spodziewał się finałuCzytaj dalej

Dramatyczna decyzja

Nic dziwnego, że Paweł Korbanek opisał zaistniałą sytuację jako dramatyczną. Czy istnieje dla rolnika większy ból niż uświadomienie sobie, że jego niezwykle droga maszyna przerasta jego możliwości finansowe i lepiej ją po prostu zutylizować? Paweł Korbanek opisuje dalsze losy maszyny, natomiast internauci nie szczędzili komentarzy dotyczących stosunku ceny do jakości ciągnika. Oto niektóre z opinii pozostawionych na kanale:

“Kabli i przewodów więcej niż w promie kosmicznym” [pis. oryg.]

“a ile świń na tą naprawę trzeba sprzedać ile mleka nadoić” [pis. oryg.]

“Każdy myśli, że jak wyda tyle kasy na zakup to już wieczne będzie a tu niestety, wszystko się psuje. Chociaż 7000 h to niedużo, tu Fendt się nie popisał” [pis. oryg.]

“Komfort pracy może i jest ale w takich sytuacja pojawia się dyskomfort materialny” [pis. oryg.]

Niestety, awarii maszyn nie da się czasami uniknąć. Ważne jednak, by w przypadku usterki znać dobrego i profesjonalnego mechanika, który jest w stanie zaradzić każdemu problemowi, który dotyka naszej cennej maszyny.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł