czy na wsi trzeba sprzatac po psie
unsplash.com / fot. Jennifer Burnett
Autor Magdalena Więckowska - 8 Stycznia 2021

Czy na wsi trzeba sprzątać po psie? Rozwiewamy wątpliwości

Fakt, że po psie trzeba sprzątać w mieście jest sprawą powszechnie wiadomą. Za ignorowanie tego obowiązku właściciele mogą zapłacić karę nawet do 500 złotych. A co w przypadku spacerów z psem na obszarach wiejskich? Tutaj sprawa jest nieco bardziej zróżnicowana.

Należy pamiętać, że sprzątanie po psie jest nie tylko unikaniem kar finansowych, lecz przede wszystkim szacunkiem okazywanym innym ludziom, którzy korzystają z tego samego terenu, co my.

Czy na wsi trzeba sprzątać po psie?

W dużych miastach odpowiedź jest oczywista: po psie należy sprzątać zawsze. Powodem są tutaj względy higieniczne - zwierzęce odchody mogą rozprzestrzeniać choroby groźne dla zdrowia człowieka. Ponadto w miejscach uczęszczanych publicznie zanieczyszczają teren i są bardzo nieestetyczne.

Przepisy o tym, że po swoim czworonogu należy zebrać końcowy efekt jego czynności trawiennych nie wynika tylko z ogólnopolskich przepisów. Uszczegółowioną podstawą do tego typu obowiązków wobec właścicieli są regulaminy ustalane przez każdą gminę z osobna.

Podstawa ustawowa dla utworzenia takiego regulaminu wynika z ogólnego przepisu o utrzymaniu czystości i porządku. Gmina jest zobowiązania do utworzenia regulaminu, który reguluje zasady i obowiązki mieszkańców co do zasad czystości.

Również wysokości mandatów za niesprzątanie po swoim pupilu różnią się w każdej gminie. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak rzecz przedstawia się w naszym miejscu zamieszkania, warto skontaktować się z urzędnikami gminnymi i zapytać, jak przedstawia się kwestia sprzątania po pupilu.

Dlaczego zawsze warto

Artykuł 4 ustawy z 13 września 1996 roku mówi, iż należy utrzymywać czystość i porządek w gminach, a każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami.

Co jeśli jesteśmy na łące lub w lesie, gdzie trudno mówić o towarzystwie innych ludzi, którzy mogą natknąć się na odchody naszego zwierzaka?

Sprzątać i tak trzeba - nigdy nie mamy pewności, czy w kale naszego czworonoga nie znajdują się bakterie, które mogą okazać się np. szkodliwe dla zwierzyny leśnej. Będzie to z pewnością roztropna inicjatywa.

Warto na koniec dodać, iż z obowiązku sprzątania po psie zwolnione są osoby niewidome lub te, które posiadają psa policyjnego.

Następny artykuł