Danuta Wałęsa
fot. Piotr Lampkowski/SE/East News. Toruń, zdjęcia z domowego archiwum syna Lecha Wałęsy - Sławomira.
Autor Magdalena Więckowska - 1 Grudnia 2020

Była pierwsza dama i jej mroczna przeszłość na wsi. Bieda była najmniejszym problemem

Danuta Wałęsa jest jedną z pierwszych dam, które nawet po latach cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Mało kto jednak wie, że małżonka byłego prezydenta RP pochodzi z obszarów wiejskich, a jej przeszłość skrywa wiele bolesnych faktów. Pochodząca ze wsi Krypy była prezydentowa żyła w biedzie, a - jak podaje m. in. “Fakt” - jej rodzina nie należała do pokojowo nastawionych.

Danuta Wałęsa po wyprowadzce z rodzinnej wsi unikała kontaktu z rodziną. Wyszła za mąż za Lecha, a jej życie od tamtej pory diametralnie się zmieniło.

Danuta Wałęsa i rodzinna wieś

Żona byłego prezydenta Polski przez wielką część życia zmagała się z trudnym losem. Urodziła się we wsi Krypy położonej w gminie Liw na Mazowszu.

Była drugim z dziewięciorga dzieci w swoim domu, toteż niejednokrotnie spoczywała na niej odpowiedzialność opiekowania się młodszym rodzeństwem.

Jej rodzina od pokoleń zajmowała się uprawą roli- sama Danuta również pracowała aktywnie w gospodarstwie. Jak podaje m. in. “Fakt”, rodzina przyszłej prezydentowej żyła w skrajnej biedzie.

Nie był to jednak największy z problemów - nieobca na co dzień była tam również przemoc. W 1968 roku Danuta przeniosła się na stałe do Gdańska, by rok później poślubić Lecha Wałęsę.

Również małżeństwo z przyszłym noblistą nie okazało się być usłane różami - jego aktywność w "Solidarności" nie raz wystawiała małżeństwo Wałęsów na próby cierpliwości. Razem doczekali się aż ośmiu dzieci, jednakże żadne z nich nie powróciło na wieś lub do rodzinnego zajęcia związanego z rolnictwem.

Bolesne tajemnice z przeszłości

Próżno szukać szczegółowych wypowiedzi Danuty Wałęsy na temat jej domu rodzinnego. Jak podaje “Fakt”, żona lidera “Solidarności” unikała później w życiu kontaktu z bliskimi.

Jej rodziny obawiali się także najbliżsi sąsiedzi, którzy zgłaszali na milicję sprawy związane z nadużywaniem alkoholu i awanturami. Nieobce były tam też konflikty z prawem.

Danuta Wałęsa nie określała w sposób pozytywny również swoich rówieśników z rodzinnej wsi. Nic zatem dziwnego, że kwestie związane z codziennym życiem z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości żona prezydenta wolała okryć zasłoną milczenia.

Bolesne wizje z przeszłości, które wydarzyły się we wsi Krypy, z pewnością były wielkim obciążeniem dla młodej osoby, chcącej rozpocząć samodzielne życie. Mało kto pomyślałby, że elegancko ubrana prezydentowa, która odebrała nagrodę Nobla w imieniu swojego męża ma za sobą tak trudną przeszłość.

Następny artykuł