dlaczego rolnictwo jest ważne
unsplash.com / fot. Naseem Buras
Autor Magdalena Więckowska - 7 Stycznia 2021

Dlaczego rolnictwo jest ważne? Nie każdy zna prawidłowe odpowiedzi

Dlaczego rolnictwo jest tak ważne dla rozwoju i bezpieczeństwa każdego państwa na świecie? Choć bez rolnictwa trudno wyobrazić sobie istnienie sklepów i suto zastawionych stołów, to wiele osób nie wie, dlaczego ta gałąź gospodarki ma tak kluczowe znaczenie. W poniższym artykule wskazujemy, co sprawia, że rolnictwo pełni szczególną rolę w rozwoju ekonomii i gospodarki.

Rolnictwo jest zawodem, który wymaga wiedzy, doświadczenia i gigantycznych nakładów finansowych. Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujące państwo bez prężnie działającego rolnictwa.

Dlaczego rolnictwo jest tak ważne dla nas wszystkich?

Postawmy sprawę jasno: za obecność żywności w sklepach odpowiada cały łańcuch dostaw. Oczywiście to od rolników bierze się początek całego łańcucha i trudno wyobrazić sobie, by bez ich pracy finalny produkt spożywczy mógł kiedykolwiek znaleźć się na sklepowej półce.

Faktem jednak jest, że wytwory pracy rolników w postaci mleka, zboża i mięsa dają pracę innym osobom, które pracują w logistyce, przetwórstwie i wielu innych gałęziach gospodarki. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że rolnictwo jest często iskrą, od której pochodzą inne działy działalności człowieka w dobrze zorganizowanym społeczeństwie.

Dobrą wiadomością jest fakt, że - jak podaje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową - większość osób uważa, że znaczenie rolnictwa w gospodarce jest duże. Nic dziwnego, bowiem wielu z nas pamięta czasy przed 1989 rokiem, kiedy półki wypełnione żywnością były raczej luksusem niż codziennością.

60% osób w Polsce wywodzi się z obszarów wiejskich - są brane tutaj osoby z pierwszego lub drugiego pokolenia dzisiejszych mieszkańców miast. Nieomal 40% osób mieszka w Polsce na wsi, lecz jedynie 15% z nich zajmuje się produkcją rolniczą.

Nie ma żadnych wątpliwości

Rolnictwo ma wartość nie tylko w sensie rynkowym, lecz także w sensie społecznym, kulturowym i ekologicznym. Zaczynając od najbardziej pragmatycznych argumentów warto podkreślić, że dobrze funkcjonujące rolnictwo zabezpiecza państwo na czas klęsk, zagrożeń czy wojen - niezależność żywnościowa równa się bezpieczeństwu narodowemu.

Jeśli chodzi o obszar europejski, to w większości krajów obszary pod uprawę rolniczą zajmują ponad 50% ich powierzchni. Jest to wielka odpowiedzialność. Polityka Unii Europejskiej stara się w ostatnich latach podkreślać istotność rolnictwa nie tylko w kwestiach rynkowych, ale przede wszystkim w sensie społecznym.

Rolnik staje się bowiem opiekunem i powiernikiem najcenniejszego zasobu kraju, czyli ziemi. W to wchodzą nie tylko pola, ale także powierzchnie zakrzewione i lasy, a także rozmaite dobra przyrody. Stąd blisko do ekologicznego aspektu wagi rolnictwa - umiejętna uprawa i zasiewy mogą przynieść wiele dobrego lokalnemu środowisku. I to wszystko głównie dlatego, że uprawy rolne zajmują tak wielką powierzchnię każdego kraju.

To, dlaczego rolnictwo jest ważne, dotyka nie tylko jego komercyjnych (rynkowych) aspektów. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przywołał klasyfikację pozakomercyjnych funkcji rolnictwa autorstwa belgijskiego ekonomisty rolnego Guido van Huylenbroecka. Według niego rolnictwo ma tzw.

  • funkcje zielone - czyli dbałość o środowisko naturalne, jego zasoby oraz stwarzanie warunków dla organizmów dziko żyjących oraz utrzymanie bioróżnorodności;
  • funkcje błękitne - będzie to zarządzanie wszelkimi zasobami wodnymi, w tym dbałość o jakość wód, działania przeciwdziałające powodziom, produkowanie energii wiatrowej i wodnej;
  • funkcje żółte - związane z aspektem kulturowym i tożsamościowym wsi, regionów i krajów; rozwój agroturystyki, dbałość o dziedzictwo przeszłości;
  • funkcje białe - ważne w kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i produkcję żywności, która jest zdrowa i odżywcza.

O tym, dlaczego rolnictwo jest ważne napisano całe tomy książek, a temat nie jest zamknięty - rozwijają go nie tylko organizacje państwowe i międzynarodowe, ale także naukowcy jak i rolnicy. Warto zatem pochylić się nad tematem, który dotyczy na co dzień tak naprawdę każdego z nas - rolnictwo kryje w sobie bowiem wiele pytań, na które odpowiedzi są niezwykle interesujące.

Następny artykuł