pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 17 Września 2020

Rusza nowy program z ogromnymi dofinansowaniami. Mieszkania i duże pieniądze dla rolników

Dofinansowania dla rolników stanowią jeden z najważniejszych filarów wspierających politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec polskiej wsi. Jak pokazuje każdy z rządowych lub unijnych programów, dodatkowe fundusze są potrzebne - rolnicy masowo wypełniają wnioski i inwestują pomocowe kwoty na rozmaite cele. Podczas dożynkowego święta w wielkopolskim Bralinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program pomocy dla popegeerowskich wsi. Właśnie poznaliśmy szczegóły planu szefa Rady Ministrów.

Dofinansowania dla rolników, ich wysokość oraz czas wypłat będą znane najprawdopodobniej do końca roku kalendarzowego.

W odróżnieniu od górników, którzy po transformacji mogli liczyć na pomoc państwa m. in. w postaci emerytur pomostowych, rolnicy zostali pozostawieni samym sobie. Najbardziej ucierpieli na tym rolnicy z byłych PGR-ów. To właśnie do nich premier Mateusz Morawiecki chce skierować pomoc finansową. Dyskutuje się nawet o ewentualnych odszkodowaniach. Przewiduje się możliwość zgłaszania samorządów po rządowe fundusze na nowe inwestycje. Władze nie precyzują jednak, jaki rodzaj inwestycji ma na myśli. Każda wieś ma swoje potrzeby i to właśnie na najpilniejsze z nich będą przeznaczane dotacje. Przykładem może być docieplenie budynków mieszkalnych lub remonty bloków, jak i budowa przedszkoli czy dróg. Byli pracownicy PGR-ów mogą liczyć nawet na nowe mieszkania.

Zdanie rolników

Kancelaria Premiera mówi jasno, że choć pieniądze na wioski popegeerowskie będą, to z pewnością same PGR-y nie będą na nowo powoływane do życia. Podkarpacki Związek Byłych Pracowników PGR entuzjastycznie odnosi się do planów premiera. Uważa, że inwestowanie w tzw. małą architekturę i rozszerzanie sieci infrastruktury sprawi, że polskie wsie wejdą na zachodni poziom.

Następny artykuł