Dofinansowanie - ARiMR
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 29 Listopada 2020

Kolejny termin przedłużony. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca roku

Termin składania wniosków na dotacje w ramach "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowaną z PROW na lata 2014-2020" został przedłużony. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała, że rolnicy będą mogli składać dokumenty w odpowiednich oddziałach do końca bieżącego roku. Przypominamy, kto może się starać o dodatkowe pieniądze i jakie kwoty dofinansowania zostały przeznaczone dla rolników i jak zostaną wypłacone.

- Wnioski o przyznanie pomocy na założenie biznesu na wsi będzie można składać do 31 grudnia. Chcemy, by jak najwięcej rolników mogło skorzystać z takiej pomocy - przekazała Halina Szymańska, prezes ARiMR.

Mowa o wnioskach, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przyjmuje od rolników, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020". Przypomnijmy, pierwotny termin wyznaczono na 30 listopada. Jedak ostatecznie wnioski o dotacje można składać do końca roku, czyli do 31 grudnia 2020 roku.

Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceniCzytaj dalej

Kto może ubiegać się o dotacje?

- O premię może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który m.in. podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. O dofinansowanie mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności - zaznaczono na stronie ARiMR.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy
  2. Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożenia
  3. Nadchodzą poważne zmiany na rynku pojazdów i maszyn. Nie ma powodów do radości

Ile wyniesie pomoc i jak zostaną wypłacone dotacje?

Warto wiedzieć, że wysokość dotacji będzie uzależniona od miejsc pracy, które zostaną utworzone. I tak w przypadku jednego miejsca pracy będzie to 150 tysięcy złotych, przy dwóch - 200 tysięcy złotych, a przy trzech - 250 tysięcy złotych.

- Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy liczonych od dnia doręczenia takiej decyzji. Pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy - przekazała agencja.

Z ważnych wiadomości dotyczących dotacji warto pamiętać, że 70 procent premii musi być przeznaczone na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia.

Pozostałe 30 procent można przeznaczyć na wydatki bieżące, które wynikają z tytułu prowadzenia działalności.

- Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi. Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD - dodano na stronie agencji.

Oczywiście więcej informacji na temat dotacji dla rolników można znaleźć na oficjalnej stronie ARiMR.

W ostatnich dniach pojawiła się także informacja, że termin składania wniosków o małe przetwórstwo i RHD 2020 wydłużony. Nabór miał zakończyć się 24 listopada, jednak wydłużono go do 24 grudnia bieżącego roku.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" mają powody do radości. Fani fantastycznie odpowiedzieli na apelCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Najdoskonalszy przepis na wigilijną kapustę z grochem Magdy Gessler. Dzięki niemu święta będą symfonią smaku
 2. Przeszła COVID-19, będąc w ciąży i właśnie urodziła. Noworodek wywołał niemałe zamieszanie wśród lekarzy
 3. Rośliny mogą ulec znacznemu uszkodzeniu. Nim nadejdą mrozy, warto pamiętać o jednym
 4. Bezbronna staruszka zagryziona przez psy na wsi. Należały do najbliższej osoby
 5. Publiczna droga przykryta błotem z pól. Rolnicy burzą się, że gmina apeluje o sprzątanie
 6. Szczeniak został znaleziony na ławce, obok niego był list. Treść porusza do łez
 7. Adam Małysz widział nagie zdjęcia Justyny Żyły? Wszystko skomentował, nie brakowało słów o Piotrze Żyle

Źródło: ARiMR

Następny artykuł