dom
unsplash.com / fot. Avel Chuklanov
Autor Magdalena Więckowska - 31 Grudnia 2020

Planujesz budowę lub remont domu w nowym roku? Od 1 stycznia idą poważne zmiany w prawie budowlanym

Budowa domu jednorodzinnego od 1 stycznia będzie podlegała nowym przepisom budowlanym o nazwie WT 2021. Zmiany dotyczyć będą tych domów, które pozwolenie na budowę uzyskały już w 2021 roku. Powodem zmian prawnych jest zaostrzenie norm zapotrzebowania na energię.

Domy będą podlegały regulacjom w kwestii zapotrzebowania energetycznego oraz specjalnym wymogom budowlanym.

Budowa domów w 2021 roku

Nowy rok przyniesie wiele zmian, również tych dotyczących prawa budowlanego. Decyzja o budowie własnego lokum jest nadal najbardziej popularna wśród osób, które zamieszkują obszary wiejskie lub podmiejskie.

Nadchodzący rok z pewnością minie pod znakiem dbałości o środowisko - a nowe regulacje budowlane są tego niezbitym dowodem. Co się zatem zmieni?

W pierwszej kolejności będą to zaostrzone normy zużycia energii. Wyrażane są one poprzez współczynnik zużycia energii pierwotnej. Sama energia pierwotna to ilość energii (odnawialnej lub nieodnawialnej), dzięki której można ogrzać budynek - wspomniany współczynnik ukazuje, ile energii pierwotnej przypada na metr kwadratowy budynku w skali rocznej.

Nowe przepisy weszły dziś w życie. Zakaz kolejny raz został przesuniętyNowe przepisy weszły dziś w życie. Zakaz kolejny raz został przesuniętyCzytaj dalej

Do końca 2020 roku normy energii pierwotnej to 95 kWh na metr kwadratowy w skali roku. Od początku 2021 roku będzie to 70 kWh na metr rocznie.

Na bilans energetyczny danego domu wpływa też to, czy (i w jakich ilościach) zużywamy paliwa nieodnawialne - każdy z jego rodzajów ma przypisany wartość liczbową.

W kierunku eko

Sprawa dotyczy nie tylko osób, które będą uzyskiwały pozwolenie na budowę domu w 2021 roku, ale również tych, które zdecydują się na remont istniejącego budynku.

Każdy z domów ma swój bilans zużycia energii, a zgodnie z nadchodzącymi przepisami od 2021 roku praktycznie niewykonalne będzie ogrzewanie, które pochodzi tylko i wyłącznie z nieodnawialnych źródeł energii. Rozwiązanie? Inwestycja w alternatywne źródła energii.

Jest to niewątpliwie zachęta do korzystania i inwestowania w odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, pochodząca z biogazów, biomasy czy geotermy.

Przepisy wyraźnie odstręczają od polegania na zużyciu węgla, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł