
Padł zarzut dyskryminowania polskich przedsiębiorców rolnych. Adresatem jest KE, ostre słowa posła
Płatności bezpośrednie są formą pomocy finansowej skierowanej do rolników z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Są one częścią Wspólnej Polityki Rolnej, której celem jest wyrównanie szans i poziomu rolnictwa w całej Europie. Pieniądze wypłacane są m. in. na zakup potrzebnych maszyn i narzędzi rolniczych. Polscy rolnicy otrzymują dopłaty (lub płatności) bezpośrednie od samego początku swojej obecności w Unii Europejskiej, a zatem od 2004 roku. Wysokości pomocy finansowej są zróżnicowane i zależą od rodzaju i wielkości produkcji rolniczej.
Płatności bezpośrednie stały się jednak kością niezgody na linii polscy europosłowie a Komisja Europejska. Wszystko przez przegłosowanie nowych regulacji dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-27. Jest to plan budżetowy na bardzo długi czas, więc - mówiąc kolokwialnie - jest o co walczyć. Na stole leżą gigantyczne pieniądze, a zadaniem europosłów jest wynegocjowanie jak najlepszych kwot dopłat bezpośrednich dla rolników ze swojego kraju. Okazuje się, że nie jest to takie proste.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 zł
2. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
3. Kurczak bawi się z psem w berka. Chyba nic zabawniejszego dzisiaj nie zobaczycie
Płatności bezpośrednie i ostre słowa posła
Krzysztof Jurgiel i jego ostatnia wypowiedź skierowana do Komisji Europejskiej odbija się echem po polskich mediach. Był minister i obecny europoseł PiS zapytał, dlaczego przegłosowane poprawki nie zmierzają do wyrównania płatności i wyeliminowania dyskryminacji rolników z części krajów członkowskich. Europoseł napisał:
„Parlament Europejski jest w trakcie finalizowania reformy wspólnej polityki rolnej po 2020 roku. Jest to już kolejna zmiana WPR, która nie czyni zadość postulatom wyrównania niesprawiedliwego i dyskryminującego niektóre państwa członkowskie, w tym Polskę, podziału środków przewidzianych na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Proponowany system środków prowadzi do utrzymania rażąco niesprawiedliwych różnic w wysokości dopłat, naruszając zasadę niedyskryminacji obywateli UE (rolników) ze względu na przynależność państwową (art. 18 TFUE), a ponadto narusza zakaz dyskryminacji między producentami wewnątrz Unii (art. 40 ust. 2 TFUE). Zgodnie z prawem unijnym, przy ustalaniu wspólnej polityki rolnej mogą być brane pod uwagę różnice między regionami rolniczymi, nie zaś różnice między państwami członkowskimi (art. 39 ust. 2 lit. a TFUE). Na niesprawiedliwość tego systemu kilkakrotnie zwracał uwagę Parlament Europejski w swoich rezolucjach z 2008 roku (sprawozdanie Capoulasa-Santosa), z 2010 roku (sprawozdanie Lyona) i z 2011 roku (sprawozdanie Dessa). Wszyscy rolnicy w UE muszą spełniać te same standardy i stoją wobec podobnych wyzwań, jednak nie dostają na to takich samych środków. W związku z tym pytanie: dlaczego Komisja Europejska, ustalając zasady płatności, po raz kolejny narusza artykuły: 18, 40 ust. 2, 39 ust. 2 lit. a Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?”
Prace nad Wspólną Polityką Rolną
W przytoczonych wyżej słowach Krzysztof Jurgiel zarzuca Komisji Europejskiej, że dyskryminuje część obywateli Unii Europejskiej. Parlament Europejski odrzucił m. in. zapisy poprawek, które przewidywały wyrównanie dopłat w różnych krajach członkowskich. Na obecną chwilę Komisja Europejska nie zabrała stanowiska w tej sprawie.
Dyskusje nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej trwają bez ustanku od dwóch lat i na obecną chwilę trudno powiedzieć, że zakończą się one w najbliższym czasie. Kraje członkowskie mają trudność z wypracowaniem wspólnej płaszczyzny porozumienia, tak, aby żadne państwo nie czuło się dyskryminowane przez dystrybucję środków finansowych.
ZOBACZ TAKŻE:
- Mama 6 -tki dzieci opowiedziała o rodzinnych obiadach. Spadło na nią morze krytyki, powód zadziwia
- Został porzucony na ulicy, bo był brzydki. Udowodnił byłej rodzinie, jak bardzo się mylili
- Zacznie się już w weekend. Ogromnie ważna kwestia dotyczy 38 milionów Polaków
- Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
- Weganie postawili na swoim. Parlament Europejski podjął decyzję w kontrowersyjnej sprawie
- Maryla Rodowicz "Nie mam już gorączki". Wiemy jak czuje się gwiazda po zakażeniu koronawirusem
- 4-latka wysłała list do psa w niebie z pytaniem, czy jest tam szczęśliwy. Mamie odjęło mowę, gdy po 3 dniach przyszła odpowiedź
Źródło: YouTube