Dotacje - pieniądze
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 25 Października 2020

Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE

Rozmowy w sprawie dotacji UE trwają już od ponad dwóch lat. W końcu osiągnięte zostało porozumienie. Wiadomo, kto skorzysta na ustaleniach nowej WPR.

Dotacje z Unii Europejskiej w ostatnich dniach były szeroko komentowane. Rolnicy ze zniecierpliwieniem czekali na decyzje, który miały zapaść w sprawie budżetu. W końcu udało się osiągnąć porozumienie dot. Wspólnej Polityki Rolne i jej kształtu. Wiadomo, już kto będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze.

Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?Czytaj dalej

Na co zostaną przeznaczone dotacje WPR?

W końcu udało się dojść do porozumienia pomiędzy unijnymi ministrami i parlamentem. Po około 48 godzinach podjęta została decyzja, na którą czekają rolnicy nie tylko w Polsce. Ogłoszenie wydane przez Julię Klöckner nie pozostawia żadnych wątpliwości, Unia Europejska będzie stawiać na ekoschematy.

Niestety, podczas wypracowywania kompromisu pojawiło się wiele kwestii spornych. Oczekiwania odnośnie do klimatu i środowiska poróżniły wiele państw członkowskich oraz Komisję Europejską. A przypomnijmy, dyskusja dookoła Wspólnej Polityki Rolnej trwała już od czerwca 2018 roku. Dochodziło do tego przez to, że kraje Europy Środkowowschodniej nie chciały zgodzić się przeznaczenie 20% środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu, tzw. ekoschematy.

Jednak w końcu ministrowie przystali na tę propozycję. Warto jednak zauważyć, że na wprowadzenie ekoschematów zaplanowany został dwuletni okres przejściowy. To oznacza, że jeśli państwa członkowskie nie zdołają wydać przeznaczonych środków w okresie przejściowym, to fundusze nie przepadną, będą dostępne w pierwszym filarze. Wiadomo już dokładnie, jakie programy zostaną objęte ekopraktykami. Będzie to: rolnictwo precyzyjne, agroleśnictwo oraz rolnictwo ekologiczne.

W kompromisie WPR został wypracowany także uproszczony system kontroli małych gospodarstw, jeżeli chodzi o spełnianie wymogów warunkościowych. Co więcej, małe gospodarstwa zostaną wyłączone z dyscypliny finansowej.

Jeszcze więcej dotacji na działania ekologiczne

Wspólna Polityka Rolna ma wejść w życie już od 2023 roku, jednak nie wszystko zostało już ustalone. Szacuje się, że rozmowy trójstronne mają zakończyć się już pierwszym kwartale przyszłego roku, tak by wszystkie państwa miały czas na przygotowanie planów strategicznych. Nie ma jednak pewności, że rozmowy w tej sprawie z Parlamentem Europejskim zakończą się sukcesem. Przypomnijmy, eurodeputowani chcą przeznaczyć 35% budżetu zarezerwowanego na rozwój obszarów wiejskich na działalności, które będą związane z klimatem i środowiskiem. Czyli około 30% całego budżetu należy przeznaczyć na dobrowolne programy ekologiczne, które miałby wpływ na dochody rolników.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gdy policjanci i aktywiści zobaczyli na własne oczy, wstrzymali oddech. Dramat na wsi, łzy cisną się do oczu
2. Wiceminister wygadała się o przygotowaniach rządu do lockdownu. Można się przerazić
3. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Nagły zwrot akcji. Magda z Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiaćCzytaj dalej

Jak zmiany wpłyną na polskie rolnictwo?

Przyjęcie nowych reform Wspólnej Polityki Rolnej może dać dużą przewagę gospodarstwom rodzinnym w Polsce, które realizują eko-programy. To oni będą mogli się starać na dopłaty do hektara na poziomie zdecydowanie wyższym, niż wynosi unijna średnia. Co w konsekwencji pozwoli na to, by w zasadniczy sposób zmieć strukturę dopłat bezpośrednich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna
  2. Niewidomy pies w końcu zobaczył swoją rodzinę. Trudno się nie wzruszyć
  3. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
  4. Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
  5. Coraz częściej słychać o atakach na zwierzęta hodowlane. Populacja wilków wzrasta z roku na rok
  6. Polsat w wyjątkowy sposób pożegnał Dariusza Gnatowskiego. Nie sposób powstrzymać łez wzruszenia
  7. Dziecko raczkuje w stronę owczarka niemieckiego. Wtedy pies od razu reaguje, rodzice nie wierzą własnym oczom


Następny artykuł