dramat
unsplash.com / Jaka Škrlep
Autor Magdalena Więckowska - 2 Listopada 2020

Dramat na polskiej wsi. Wieloletnia tradycja została wstrzymana, powód poraża

Dramat entuzjastów tradycji polskiej wsi jest niezwykle dotkliwy, ponieważ kultywowany przez nich zwyczaj trwa dziesięciolecia, a w tym roku musiał być brutalnie przerwany. Wszystko miało się odbyć w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W 2020 roku przypadał niezwykle ważny, bo jubileuszowy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Po raz 40. uczestnicy konkursu zamierzali zmagać się w różnych dyscyplinach związanych z historycznymi instrumentami pasterskimi.

Dramatowi uczestników corocznego konkursu winny jest - niestety - koronawirus. Pandemia poraziła ogromną liczbę inicjatyw społecznych, w tym opisywany konkurs muzyczny. Wirus pokrzyżował plany wielu osób, zarówno na polu zawodowym, jak i hobbystycznym. Niemożność spotykania się w większej grupie sprawia, że wiele imprez artystycznych musi być odwołana, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dramat w Muzeum Rolnictwa

Konkurs miał odbyć się w adwencie, a więc w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Na szczęście informacja o odwołaniu spotkania instrumentalistów pojawiła się dość wcześnie, bo około miesiąc przed wyznaczonym terminem. Impreza została przeniesiona na kolejny rok, co może zasmucić wiele osób, które z radością przygotowały repertuar konkursowy. Z powodu pandemii koronawirusa jest odwołany nie tylko konkurs, ale zamknięte jest także samo Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Trochę szczegółów

Nie jest tajemnicą, że muzyka grała niezwykle ważną rolę w życiu społeczności wiejskich. Była obecna nie tylko podczas ważnych uroczystości takich jak wesela czy chrzciny, ale także podczas codziennych zajęć jak wypasanie zwierząt, dzierganie czy gotowanie. Liczba ludowych zaśpiewek i pieśni jest wprost niewyobrażalna i stanowi ona bezcenny element dziedzictwa kulturowego Polaków. Z tego względu inicjatywy takie są bardzo istotnym elementem kultywowania tego, co cenne, a niezachowane w sposób materialny. Konkurs został przygotowany głównie po to, by podtrzymać tradycję gry na ligawkach podlaskich. Jest to instrument dęty - nie jest skomplikowany w swej budowie, bo jest to tak naprawdę długa drewniana trąba. Zależnie od regionu nazywana jest trombitą lub bazunem. W świadomości ludowej były one związane z obwieszczaniem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Co ciekawe, w konkursie uczestniczą nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej dzieci i młodzież, zaciekawione fascynującą historią starych instrumentów i muzyki ludowej. Impreza cieszy się co roku dużą popularnością - na scenie występuje rokrocznie około 100 osób nie tylko z Polski, ale też z Litwy i Białorusi.

Następny artykuł