drób ozdobny
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 17 Stycznia 2021

Drób ozdobny - hobby czy pomysł na biznes? W jednym przypadku sprawdza się znakomicie

Drób ozdobny - hobby, fanaberia, ubarwienie przydomowego stada, czy też może pomysł na biznes? Hodowla ozdobnych ptaków może być wszystkim po trochu, ale faktem jest, że popularność egzotycznie wyglądających kur czy kaczek wzrasta z roku na rok.

Drób ozdobny przeżywa wielki wzrost popularności, co skorelowane jest m.in. ze wzrastającą liczbą gospodarstw agroturystycznych, które chętnie hodują zwierzęta przykuwające uwagę innych osób.

Drób ozdoby - pasja czy biznes?

W niniejszym wpisie skupimy się głównie na kurach - ich ras jest całe mnóstwo, począwszy od liliputów po prawdziwe kurze giganty. Niektóre z nich mają absolutnie niezwykły rodzaj upierzenia (jak na przykład przepiękne kury jedwabiste), inne potrafią znosić jajka w fantastycznych kolorach: zielonkawym, niebieskim, a nawet różowym, jak ma to miejsce u rasy araucana.

W Polsce można spotkać następujące rasy kur: kochiny, araucany, silki (czyli kury jedwabiste), wyandotte, wąsacze antwerpskie czy bojowce, a także wiele innych. Każda z wymienionych ras charakteryzuje się innym poziomem nieśności - z tego względu nie każda z odmian będzie się nadawała do produkcji jaj.

Jakie ścieżki rozwoju możemy obrać będąc posiadaczem kur ozdobnych? Mogą być one urozmaiceniem naszego gospodarstwa agroturystycznego, a w przypadku kur o dużej nieśności (jak na przykład araucany) można pokusić się o produkcję jaj.

Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieMinisterstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieCzytaj dalej

Kolejnym scenariuszem, który może wybrać hodowca kur ozdobnych jest kariera wystawcy. Zawody na krajowych i międzynarodowych konkursach pochłaniają wiele czasu i energii, wymagają też specjalistycznej wiedzy. Jednakże wygrane na prestiżowych wystawach mogą uczynić z nas hodowcę, który będzie mógł po wysokich cenach sprzedawać kury i jaja lęgowe.

Kurzy biznes

Jeśli zależy nam na czerpaniu zysków z posiadania kur ozdobnych, to sprzedaż piskląt lub jaj lęgowych będzie tutaj najlepszą opcją. By móc rozwijać się w tym kierunku należy zaopatrzyć się w inkubator, a także paszę naprawdę dobrej jakości - kury ozdobne wymagają nieco więcej niż ich "zwykłe" kuzynki.

Dodatkowo należy zainwestować w koguta, który umożliwi rozrost hodowli. Początkowo warto rozplanować nowy biznes biorąc pod uwagę koszty wybudowania kurnika, inkubatorów, woliery, dodatków witaminowo-mineralnych oraz opieki wykwalifikowanego weterynarza.

Dlaczego kury ozdobne wymagają woliery? Są one często w stanie przefrunąć nad ogrodzeniem, ponadto woliera chroni przed wizytami ptaków innych gatunków, które mogą wybierać naszym podopiecznym ziarno oraz przenosić choroby zakaźne.

W Polsce regionem o największych tradycjach związanych z chowem i hodowlą drobiu ozdobnego jest Śląsk. W 1989 roku powstało w naszym kraju Towarzystwo Ornitologiczne, zrzeszające m.in. hodowców gołębi ozdobnych oraz kur ozdobnych.

Hodowla ptactwa może stać się wspaniałą przygodą, o ile tylko dysponujemy odpowiednimi warunkami dla zwierząt i wystarczającą wiedzą. To, czy osiągniemy sukces, w wielkiej mierze zależy od naszego zaangażowania, ponieważ popularność oryginalnie wyglądających kur jest coraz większa.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł