Dynia - Halloween
libreshot
Autor Aneta Wasilewska - 31 Października 2020

Ciemna strona święta Halloween. Dzień, w którym marnuje się tysiące ton dyń

Dynia to symbol dzisiejszego święta. Niestety, dane są załamujące, w związku z popularną tradycją coraz więcej dyń ląduje na śmietniku, a nie na talerzu.

Dynia na całym świecie znana jest, jako symbol Halloween, popularnego za granicami Polski święta. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy Kanadzie. W Polsce tradycja ta nie jest tak znana i kultywowana, jednak z roku na rok wzrasta liczba zabaw i imprez wyprawianych z okazji tego święta. Niestety, jednodniowa zabawa ma także swoje ciemne oblicze, każdego roku w ten dzień marnowana jest zatrważająca ilość dyn, które można wykorzystać w kuchni, a zamiast tego trafia do kosza.

Ależ afera, wystarczył jeden komentarz. Manowska może się pożegnać z programem Ależ afera, wystarczył jeden komentarz. Manowska może się pożegnać z programem "Rolnik szuka żony"?Czytaj dalej

Dynia szybko ląduje do kosza. Każdego roku marnuje się tysiące ton dyń

Jak przekazuje Instytut Ochrony Środowiska, rok rocznie w Halloween marnuje się tysiące ton dyń. Dynia z okazji święta wydrążana jest, wycinana w nietypowe wzorki, a do środka wkładana jest świeczka. Warzywo przez jeden lub kilka dni służ więc za świecznik. Dane, jakie zostały zamieszczone w sieci, mówią o tym, że tylko w Wielkiej Brytanii w tym okresie marnowanych jest około 8 milionów dyń. Co więcej, aż 95% uprawianych dyń na Wyspach przeznaczanych jest jedynie na święto.

Przeprowadzone zostały także badania, z których wynikało, że aż 40 procent konsumentów z Wielkiej Brytanii zakupuje dynie jedynie z okazji Halloween, z czego 60% otwarcie mówi o tym, że do konsumpcji nie wykorzystuje tego, co z dyni zostało, całość ląduje w koszu.

Niestety, podobnie jest w Stanach, gdzie z produkowanych rocznie 900 tysięcy dyń, większość kupowana jest i marnowana podczas święta, a przecież może posłużyć, jako żywność, czy zostać przeznaczona na paszę dla zwierząt.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepokojące doniesienia ws Jarusia z "Chłopaków do wzięcia". Jest naprawdę źle

2. GW: Niewiarygodne zachowanie NFZ wobec chorych na Covid-19. Fundusz popisał się niebywałą chytrością

3. Józef z “Rolnik szuka żony” wyznał sekret, który może przekreślić przyszły związek. Jego dramat podzielają miliony mężczyzn

W biały dzień pojawili się w lesie i zostali przyłapani przez strażników. Próbowali wynieść 16 worków z mchemW biały dzień pojawili się w lesie i zostali przyłapani przez strażników. Próbowali wynieść 16 worków z mchemCzytaj dalej

Dyniowa sytuacja w Polsce

W Polsce nie przeprowadzano jeszcze badań pod kątem tego, ile dyń okresie Halloween trafia do kosza. Jednak Instytut Ochrony Środowiska zaznaczył, że z roku na rok w Polsce produkcja dyń rośnie, a Polacy sięgają po nie coraz częściej. Z danych zebranych przez Instytut da się zauważyć, że największy popyt na dynie odnotowywany jest przy okazji święta.

- Polacy na Halloween najczęściej kupują dynię konsumpcyjną. Warto wybierać jednak dynię pastewną lub ozdobną, kupić tę hodowaną na pestki, tzw. dynię oleistą - ma ona mniej miąższu, więc mniej później wyrzucimy - zaznaczyła dr inż. Sylwia Łaba z IOŚ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najpiękniejsza Polka wyjawiła nieziemski przepis na rosół. Udka kurczaka zastąpiła znacznie lepszym zamiennikiem
  2. Chcą uśpić 14-letniego lwa. Powód bardzo przykry, łzy ciekną z oczu
  3. Wściekły Pudzian w niecenzuralnych słowach o całej sytuacji. Nie do wiary, że stał się ofiarą
  4. Tylko dla osób o mocnych nerwach: skandaliczne sekrety pracy przy zbiorze truskawek w Niemczech
  5. Śmierć przyszła nagle, nic nie można było zrobić. Koszmarna wiadomość, Szczena z "Chłopaków do wzięcia" był zdruzgotany
  6. Tysiące Polaków nie zadbają w tym roku o groby bliskich. Na szczęście jest wyjście z trudnej sytuacji
  7. Halloween już jutro. Corgi dobrze wie, co robi się z dynią

Źródło: Portal Spożywczy

Następny artykuł