Dzierżawa - Izdebski
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

Rolnicze OPZZ apeluje o zmiany procesu dzierżawy obwodów łowieckich

Rolnicze OPZZ, na czele ze Sławomirem Izdebskim wystąpiło do premiera o zatrzymanie procesu dzierżawy obwodów łowieckich. Związkowcy są przekonani, że dzierżawy obwodów łowieckich powinny odbywać się zasadzie przetargów. Podczas wczorajszej konferencji prasowej, Izdebski przypomniał o propozycji powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej.

Zgodnie z wydanym w ostatnich dniach rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska ruszyła procedura dzierżaw nowych obwodów łowieckich, co wywołało protest Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych. W sprawie wczoraj podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wypowiedział się Sławomir Izdebski przewodniczący rolniczego OPZZ.

Izdebski: To jest coś nieprawdopodobnego. Należy zatrzymać to rozdawnictwo

- W ostatnim czasie nadeszła druzgocąca wiadomość, że w systemie demokratycznym w państwie prawa będzie procedowany system stricte komunistyczny z lat 50. Po raz kolejny chcą rozdać obwody łowieckie, czyli nasze lasy, pola i łąki za darmo. Nie ma nigdzie czegoś takiego w Europie. To są nieruchomości rolników. Jakim prawem państwo rozdaje pewnej grupie społecznej, która nawet podatków w Polsce nie płaci, obwody łowieckie za darmo. To jest coś nieprawdopodobnego. Należy zatrzymać to rozdawnictwo - przekazał Izdebski.

Ze względu na to do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowane zostało pismo z prośbą o unieważnienie rozporządzenia z 18 stycznia 2021 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

Zdaniem Izdebskiego nowe rozporządzenie "nie ma nic wspólnego ze zdrowymi zasadami ekonomii i swobody gospodarczej".

Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej

Podczas konferencji, Izdebski przypomniał, że wciąż aktualna jest propozycja powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, na podobieństwo KOWR. Agencja miałaby przejąć od Polskiego Związku Łowieckiego prowadzenie gospodarki łowieckiej. Jednym z jej zadań miałoby być przeprowadzanie dzierżaw obwodów łowieckich.

- Rolnicy jak chcą wydzierżawić choćby hektar ziemi od państwa, to muszą stanąć do przetargów. Nie ma nic za darmo. Oczywiście oprócz myśliwych, bo ci obwody dostają za darmo - przekazał.

Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej miałaby mieć, zgodnie z projektem ustawy przygotowanej przez OPZZiOR, mieć prezesa powoływanego przez premiera. Co więcej, podczas konferencji prasowej Izdebski zaapelował o odwołanie Głównego Łowczego Krajowego.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TopAgrar, Ceny Rolnicze

Następny artykuł