europa
unsplash.com / fot. Ainsley Myles
Autor Magdalena Więckowska - 9 Stycznia 2021

Największa tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej. Budowa rusza lada chwila

Europa musi stawać się coraz bardziej neutralna dla klimatu - w innym przypadku kolejne pokolenia na świecie czeka dramatyczny los spowodowany zmianami pogodowymi. Wiadomo, że w Polsce powstanie największa na terenie Europy Środkowo-Wschodniej elektrownia fotowoltaiczna.

Europa Środkowo-Wschodnia nie posiada tak wielkiej inwestycji, jaka powstanie na Pomorzu w Zwartowie.

Europejska perełka wśród elektrowni

Nie jest tajemnicą, że dbałość o klimat powinna być priorytetem globalnej polityki, a co za tym idzie - również rolnictwa. Niestety, w społeczeństwie nadal pojawiają się mocno nieroztropne komentarze negujące szkodliwy wpływ człowieka na środowisko m.in. w postaci emisji gazów cieplarnianych.

Jednym ze sposobów zapobiegania - lub chociażby minimalizowania - negatywnego wpływu na klimat jest energia elektryczna produkowana dzięki źródłom odnawialnym. W przypadku inwestycji na Pomorzu źródłem energii ma być światło słoneczne.

Obszary wiejskie są idealnym miejscem na budowanie farm fotowoltaicznych - głównie ze względu na możliwość wybudowania inwestycji na wielkim obszarze. Elektrownia w Zwartowie ma mieć powierzchnię aż 300 hektarów.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów. Liczy się każda pomocCzytaj dalej

Plany na najbliższą przyszłość

Wiadomo, że w pierwszym kwartale 2021 roku rozpocznie się budowa wielkiej elektrowni fotowoltaicznej. Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia przez nią pracy? Odpowiedzialna za inwestycję spółka Respect Energy oraz niemiecki koncern Goldbeck Solar zapowiadają, że ma to nastąpić już za rok.

Co ciekawe, projekt największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej elektrowni fotowoltaicznej był jedną z wygranych aukcji na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Wyniki aukcji zostały ogłoszone w połowie grudnia 2020 roku przez Urząd Regulacji Energetyki.

Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria:

- Budowana przez nas farma fotowoltaiczna w Zwartowie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości.

Prezes spółki dodał ponadto:

- Nasza elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie to jest 203 MW zainstalowanej mocy. W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania, Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja, największa w Polsce w tej chwili

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł