film
YouTube.com / WFDiF - Studio Filmowe Kadr
Autor Magdalena Więckowska - 10 Listopada 2020

Poznajecie film ze zdjęcia? W PRL-u był absolutnym hitem

Filmem, który wzbudził wielkie emocje wśród publiczności w Polsce w czasach PRL była niewątpliwie produkcja z 1983 roku zatytułowana “Seksmisja”. Obraz w reżyserii Juliusza Machulskiego, pomimo obracania się dookoła - ówcześnie - delikatniej tematyki totalitaryzmu, zyskał z czasem miano kultowego. Przygody Maksa i Alberta są fikcją, ale dobrze ukazują konstrukcję natury współczesnego człowieka.

Film “Seksmisja” zyskał grono fanów nie tylko wśród młodego pokolenia dorastającego u końca XX wieku. Również dzisiaj wielu amatorów kina polskiego wraca z przyjemnością do sławnego filmu, który okazał się mieć wielki wpływ na rodzimą kinematografię.

Ogromna przesada w Ogromna przesada w "Rolnik szuka żony"? Przekroczono wszystkie granice, widzowie nie mają wątpliwościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
2. Albo teraz, albo w ogóle. Polacy masowo ruszyli po jedną usługę, strach przed lockdownem jest ogromny
3. Rolnik szuka żony: Józef się przejechał. Wiadomo, która z nim zostanie

Film z PRL-u, który grał na nosie władzy

Prawda jest taka, że Juliusz Machulski otwarcie nawiązał do rządów totalitarnych, kpiąc i wyśmiewając je. Reżim ukazany w krzywym zwierciadle śmieszył i ukazywał absurdy codzienności poza szklanym ekranem.

I trzeba przyznać, że reżyserska wizja rzeczywiście spotkała się z potrzebami odbiorców - film stał się niezwykle popularny i zgarnął wiele filmowych nagród.

“Seksmisja” i nowa kinematografia

Poza oryginalnym tytułem, film mógł zaskoczyć ówczesnego widza pod wieloma względami - był fantastycznopopularnonaukowy, co przydało mu miano sporej niezwykłości. Główne role - Maksa i Alberta - zagrali znakomici Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz.

Mężczyźni zgodzili się na eksperymentalną hibernację w 1991 roku, a budzą się w 2044 roku. Okazuje się przy tym, że obydwaj są najprawdopodobniej ostatnimi mężczyznami na Ziemi.

Niezwykle oryginalna fabuła sprawiła, że film stał się z jedną z najbardziej charakterystycznych produkcji polskiego kina - i to nie tylko w latach 80., ale również w kolejnych dekadach.

Zmiany mogą dotknąć tysiące emerytów i rencistów. Do KRUS wpłynął ważny wniosekZmiany mogą dotknąć tysiące emerytów i rencistów. Do KRUS wpłynął ważny wniosekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdrowa i smaczna surówka z kapusty i marchewki. Dodając 3 łyżeczki chrzanu, niezwykle wzmocnisz swoją odporność
  2. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  3. Stawki będą niższe, pieniądze dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy kwoty dopłat
  4. Cudowny produkt, bije na głowę sklepowe wersje. Jeśli masz jabłka, zrobisz go błyskawicznie
  5. Nie będzie dofinansowania do KRUS przez pewien czas dla wielkiej części osób. Powód poraża
  6. Pamiętacie, w jakim programie występował Paolo Cozza? Wypowiedział się w szczerych słowach o Polakach
  7. Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła

Następny artykuł