film
YouTube.com / WFDiF - Studio Filmowe Kadr
Autor Magdalena Więckowska - 10 Listopada 2020

Poznajecie film ze zdjęcia? W PRL-u był absolutnym hitem

Filmem, który wzbudził wielkie emocje wśród publiczności w Polsce w czasach PRL była niewątpliwie produkcja z 1983 roku zatytułowana “Seksmisja”. Obraz w reżyserii Juliusza Machulskiego, pomimo obracania się dookoła - ówcześnie - delikatniej tematyki totalitaryzmu, zyskał z czasem miano kultowego. Przygody Maksa i Alberta są fikcją, ale dobrze ukazują konstrukcję natury współczesnego człowieka.

Film “Seksmisja” zyskał grono fanów nie tylko wśród młodego pokolenia dorastającego u końca XX wieku. Również dzisiaj wielu amatorów kina polskiego wraca z przyjemnością do sławnego filmu, który okazał się mieć wielki wpływ na rodzimą kinematografię.

Film z PRL-u, który grał na nosie władzy

Prawda jest taka, że Juliusz Machulski otwarcie nawiązał do rządów totalitarnych, kpiąc i wyśmiewając je. Reżim ukazany w krzywym zwierciadle śmieszył i ukazywał absurdy codzienności poza szklanym ekranem.

I trzeba przyznać, że reżyserska wizja rzeczywiście spotkała się z potrzebami odbiorców - film stał się niezwykle popularny i zgarnął wiele filmowych nagród.

“Seksmisja” i nowa kinematografia

Poza oryginalnym tytułem, film mógł zaskoczyć ówczesnego widza pod wieloma względami - był fantastycznopopularnonaukowy, co przydało mu miano sporej niezwykłości. Główne role - Maksa i Alberta - zagrali znakomici Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz.

Mężczyźni zgodzili się na eksperymentalną hibernację w 1991 roku, a budzą się w 2044 roku. Okazuje się przy tym, że obydwaj są najprawdopodobniej ostatnimi mężczyznami na Ziemi.

Niezwykle oryginalna fabuła sprawiła, że film stał się z jedną z najbardziej charakterystycznych produkcji polskiego kina - i to nie tylko w latach 80., ale również w kolejnych dekadach.

Następny artykuł