Franciszek Pieczka
Piotr Molecki / East News
Autor Magdalena Więckowska - 16 Października 2020

Z jakich filmów znacie aktora ze zdjęcia? Jest blisko związany z polską wsią

Franciszek Pieczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów. Na scenie teatralnej i na planie filmowym obecny jest od 1954 roku, gdy zadebiutował w filmie “Pokolenie” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W ostatnich latach Franciszek Pieczka pojawił się również w uwielbianym przez miliony Polaków serialu “Ranczo”. Mało kto jednak wie, że ten utalentowany aktor wywodzi się z obszarów wiejskich i życie rolnika nie jest mu obce.

Franciszek Pieczka pojawiał się w tylu filmach, że w pierwszym momencie trudno wymienić je wszystkie jednym tchem. Z jakich produkcji jest najbardziej znany?

Franciszek Pieczka i jego pochodzenie

Jeden z najbardziej znanych aktorów w Polsce urodził się i wychował we wsi położonej na Górnym Śląsku. Z Godowem związany był przez wiele lat i to właśnie tam rozpoczęła się jego miłość do kinematografii. Miał pięcioro starszego rodzeństwa. Przed wybuchem II wojny światowej pracował w gospodarstwie na roli, wypasał krowy, a także zajmował się pracą organisty. Jego miłość do filmów była tak wielka, że na pieszo przemierzał drogę od rodzinnej wsi do kina w Wodzisławiu Śląskim, oddalonego od Godowa o kilka kilometrów. Jest honorowym obywatelem Godowa, został również odznaczony Orderem Orła Białego.

Najsłynniejsze role

Franciszek Pieczka znany jest z produkcji takich jak: “Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, “Zaduszki” Tadeusza Konwickiego, “Skąpani w ogniu” Jerzego Passendorfera, “Żywot Mateusza” Witolda Leszczyńskiego, czy “Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego i Andrzeja Czekalskiego.

Następny artykuł