Viva - petycja
Materiały prasowe Viva!
Autor Aneta Wasilewska - 25 Marca 2021

Fundacja Viva apeluje o zakaz maceracji i gazowania żywych piskląt

Przedstawiciele fundacji Viva! 23 marca złożyli pismo i 15 tysięcy podpisów pod petycją do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy w sprawie "losu kogucików". Jak zwróciła uwagę fundacja, w Polsce każdego roku zabijanych jest 37 milionów kogucików tylko w pierwszych trzech dniach życia. W związku z tym, jak obecnie wygląda procedura zabijania zwierząt, fundacja zaapelowała o zmianę przepisów.

- Wnosimy o wprowadzenie przepisów zakazujących maceracji i gazowania żywych piskląt oraz apelujemy, aby rząd wspierał metody rozpoznawania płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju i dążył do jak najszybszego wprowadzenia takich metod w naszym kraju - przekazał Cezary Wyszyński prezes Fundacji Viva!.

Zgodnie z materiałami prasowymi fundacji, koguciki zabijane są dlatego, że nie znoszą jaj i nie są w stanie przybrać na wadze wystarczająco szybko, by być hodowane na mięso. Zdaniem przedstawicieli Vivy, zwierzęta te są traktowane jedynie, jako "odpad". Petycję z pełnym listem do ministra rolnictwa znaleźć można >tutaj<.

Grzegorz Puda ws. WPR. Polska nie poprze utrudnień dla rolników i administracji krajowychGrzegorz Puda ws. WPR. Polska nie poprze utrudnień dla rolników i administracji krajowychCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Ale czy macie alternatywne rozwiązanie tego problemu?"

- Nie popieram zabijania, jakiejkolwiek formy życia, ale czy macie alternatywne rozwiązanie tego problemu - napisał jeden z internautów pod postem Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! na Facebooku.

Fundacja Viva w materiałach prasowych odnośnie do sprawy kogucików wskazuje na to, że istnieją już technologie, dzięki którym możliwe jest rozpoznanie płci zarodka nawet w czwartej dobie inkubacji. Jak wskazano, wprowadzenie rozwiązania, które umożliwi segregację jaj, mogłoby przyczynić się do wykluczenia wykluwania piskląt płci męskiej. Fundacja stoi na stanowisku, że rozpoczęcie prac, które pozwoliłby na wprowadzenie podobnych działań, powinno nastąpić tak szybko, jak się tylko da.

"Maceracja im nic nie mówi"

- Napiszcie, proszę na początku tego posta, że chodzi o mielenie żywcem. Ja to oczywiście wiem, ale niech świat wie. Najczęściej ludzie rzuca okiem i lecą dalej. Niech OD RAZU ZOBACZĄ, O CO CHODZI. Maceracja im nic nie mówi - dodała kolejna osoba, komentująca post fundacji w mediach społecznościowych.

A czym właściwie jest maceracja? Jest to metoda polegająca na mieleniu żywych piskląt, która stosowana jest na całym świecie. Chociaż sytuacja się powoli zaczyna zmieniać.

- Od stycznia 2022 roku we Francji oraz Niemczech zabijanie kurcząt płci męskiej będzie nielegalne. Szwajcaria w 2019 roku wprowadziła zakaz mielenia żywych piskląt w przemyśle jajczarskim. W Holandii i Niemczech już od kilku lat stosuje się m.in. technologię SELEGGT w niektórych wylęgarniach - przekazał Łukasz Musiał koordynator kampanii Stopklatka.

Kolejna próba Vivy

To nie pierwszy raz, kiedy fundacja zwraca uwagę na kwestię zabijania kogucików. Już w zeszłym roku w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak wygląda proces mielenia żywcem zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Materiały prasowe Viva, Petycja na rzecz wprowadzenia zakazu mielenia żywcem i gazowania piskląt oraz wspierania metod rozpoznawania płci w jajach, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!/Facebook

Następny artykuł