GIW - transport
Facebook/Agrounia
Autor Aneta Wasilewska - 4 Grudnia 2020

GIW: Nie ma podstaw do blokowania transportu świń

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał już informacje w spawie kontroli dwóch transportów świń, które zostały zablokowane przez rolników i członków Agrounii w Świecku. Jak się okazuje, nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Oznacza to, że nie zdaniem GLW nie ma podstaw, by blokować transport zwierząt na granicy.

Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej strony internetowej przekazał, że nie ma podstaw do tego, by blokować transport świń na granicy.

- W dniu 2 grudnia w godzinach wieczornych, w wyniku interwencji poselskiej, członkowie Agrounii oczekiwali na przejściu granicznym w Świecku na samochody przewożące świnie z Niemiec do Polski do zakładu uboju, z zamiarem ich zablokowania i sprawdzenia warunków przewożenia zwierząt. W gotowości razem z funkcjonariuszami policji oczekiwał również Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słubicach, celem ewentualnej interwencji w zakresie dobrostanu zwierząt. Nie zatrzymano jednak przewożących świnie samochodów, przekraczających granicę. Natomiast członkowie Agrounii pojechali za samochodami ze zwierzętami pod zakład uboju zwierząt. - można przeczytać na stronie GLW.

Przeprowadzono kontrole

- Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 3 grudnia 2020 roku została przeprowadzona kontrola dwóch środków transportu przewożących świnie rzeźne pochodzące z terenu Republiki Federalnej Niemiec. Świnie wchodzące w skład przedmiotowych przesyłek były transportowane do polskiej rzeźni - przekazano.

Jak zaznaczono na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, kontrola została przeprowadzona wraz z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. A jakie były rezultaty?

- Obie skontrolowane przesyłki trzody chlewnej były zaopatrzone w wewnątrzunijne świadectwa zdrowia. Ponadto potwierdzono, że zwierzęta pochodzą z gospodarstw nieobjętych zakazami ani ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych świń - napisano.

Co więcej, pojawiły się także wiadomości w sprawie skontrolowania dokumentacji.

- Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji transportowej (świadectwo zdrowia, dziennik podróży, zezwolenie dla przewoźnika, świadectwa zatwierdzenia dla środków transportu). Nie stwierdzono zwierząt nienadających się do transportu, ani innych nieprawidłowości w transporcie zwierząt. Zwierzęta były przewożone w warunkach odpowiednich dla gatunku, miały możliwość swobodnego poruszania się oraz zapewniony komfort termiczny - zaznaczono.

Pod osłoną nocy przywożą do Polski świnie. Rolnicy eksplodowali, gdy się wydałoPod osłoną nocy przywożą do Polski świnie. Rolnicy eksplodowali, gdy się wydałoCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Powiatowy Lekarz Weterynarii: nie ma podstaw do odmowy

W związku z wyżej wymienionymi informacjami pojawiła się następująca wiadomość:

- Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, iż nie ma podstaw do odmowy przyjęcia przesyłki świń do rzeźni - stwierdzono.

Niska cena, problem ze zbytem. Rolnicy nie mają złudzeń, nie przetrwają bez skupu interwencyjnegoNiska cena, problem ze zbytem. Rolnicy nie mają złudzeń, nie przetrwają bez skupu interwencyjnegoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: GLW

Następny artykuł