GIW - zakaz
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 7 Stycznia 2021

GIW: Kolejny kraj wprowadza zakaz eksportu z Polski

Zgodnie z najnowszym komunikatem Głównego Inspektoratu Weterynarii, kolejny kraj nałożył na Polskich producentów zakaz eksportu. Zakaz obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym.

W związku z występowaniem na terenie Polski HPAI (ptasiej grypy) kolejny kraj wprowadził zakaz eksportu.

Zakaz eksporu

- W dniu 03 stycznia 2021 r. za pośrednictwem polskiej placówki dyplomatycznej w Manili, GIW został poinformowany o wprowadzeniu przez służbę weterynaryjną Filipin zakazu eksportu ptactwa domowego i dzikiego oraz produktów z nich pozyskanych, w tym mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i nasienia z całego terytorium Polski - przekazał Główny Inspektorat Weterynarii.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, procedury importowe zostały wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym.

Co więcej, przesyłki zawierające towary, o których jest mowa wyżej (z wyjątkiem produktów poddanych obróbce termicznej), zostaną zatrzymane i skonfiskowane przez filipińską służbę w portach wejścia na rynek.

W W "Rolnik szuka żony" zerwała zaręczyny. Dziś nie ukrywa, jak bardzo jest zakochanaCzytaj dalej

- Mrożone mięso drobiowe z datą uboju/przetwarzania 21 dni przed wybuchem ognisk HPAI (tj. w dniu 10 listopada 2020 r. i wcześniej) zostanie wpuszczone na rynek Filipin, zgodnie z wymogami kwarantanny. Import produktów mięsnych drobiowych jest objęty zasadami ujętymi w artykułach 10.4.19, 10.4.20, 10.4.26 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE - zaznacza GIW.

Ptasia grypa w Polsce i na świecie

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało potwierdzone już 4 stycznia. Więcej na ten temat można znaleźć >tutaj<.

Jak informowaliśmy wcześniej,zakaz wwożenia drobiu dla 11 województw wprowadziła także Republika Białorusi.

Niestety, dramatyczna sytuacja związana z wirusem ptasiej grypy ma miejsce we Francji, gdzie podjęto decyzję o masowej likwidacji drobiu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł